Trump i hårdt angreb: Beskylder Twitter for censur mod republikanske politikere, men har ingen beviser

Donald Trump har kastet sig ud i hårdt angreb mod det sociale medie Twitter, som han beskylder for politisk censur. Twitter afviser dog påstanden, men erkender at virksomheden har haft en fejl, som også har berørt adskillige politikere.

Artikel top billede

Den amerikanske præsident Donald Trump er kendt for sin flittige brug af Twitter.

Men nu kaster han sig ud i et hårdt angreb på virksomheden, som han beskylder for at censurere amerikanske politikere fra Det Republikanske Parti.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Præsident Trump hævder, at Twitter gør brug af såkaldt "shadow bannin"g, hvilket vil sige, at virksomheden gør det umuligt for brugerne at finde specifikke personer ved at bruge tjenestens søgefunktion.

Den amerikanske præsident fører dog ingen beviser for, at Twitter skulle bruge denne praksis, og virksomheden afviser også blankt beskyldningerne.

Twitters administrerende direktør og stifter Jack Dorsey skriver i et tweet

”Vi bruger ikke shadow ban, og vi kunne ikke drømme om at bruge det på baggrund af folks politiske synspunkter,” skriver han.

Efterfølgende har Twitter dog i et blogindlæg påpeget, at virksomheden har haft et problem, hvor nogle konti ikke automatisk blev forslået, når et navn helt eller delvist blev skrevet ind i søgefeltet.

Hundredtusindevis af Twitter-konti var ifølge virksomheden berørt, og blandt dem var også flere republikanere, skriver virksomheden.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S