Trump i hårdt angreb: Beskylder Twitter for censur mod republikanske politikere, men har ingen beviser

Donald Trump har kastet sig ud i hårdt angreb mod det sociale medie Twitter, som han beskylder for politisk censur. Twitter afviser dog påstanden, men erkender at virksomheden har haft en fejl, som også har berørt adskillige politikere.

Artikel top billede

Den amerikanske præsident Donald Trump er kendt for sin flittige brug af Twitter.

Men nu kaster han sig ud i et hårdt angreb på virksomheden, som han beskylder for at censurere amerikanske politikere fra Det Republikanske Parti.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Præsident Trump hævder, at Twitter gør brug af såkaldt "shadow bannin"g, hvilket vil sige, at virksomheden gør det umuligt for brugerne at finde specifikke personer ved at bruge tjenestens søgefunktion.

Den amerikanske præsident fører dog ingen beviser for, at Twitter skulle bruge denne praksis, og virksomheden afviser også blankt beskyldningerne.

Twitters administrerende direktør og stifter Jack Dorsey skriver i et tweet

”Vi bruger ikke shadow ban, og vi kunne ikke drømme om at bruge det på baggrund af folks politiske synspunkter,” skriver han.

Efterfølgende har Twitter dog i et blogindlæg påpeget, at virksomheden har haft et problem, hvor nogle konti ikke automatisk blev forslået, når et navn helt eller delvist blev skrevet ind i søgefeltet.

Hundredtusindevis af Twitter-konti var ifølge virksomheden berørt, og blandt dem var også flere republikanere, skriver virksomheden.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S