Amerikansk it-virksomhed køber dansk sikkerhedsselskab

Amerikanske Entrust Datacard køber SMS Passcode, der har givet underskud i flere år. Det amerikanske selskab indgår desuden et partnerskab med SMS Passcodes britiske ejer, men ønsker ikke at oplyse prisen.

Artikel top billede

Med et erklæret mål om at udvide sin tilstedeværelse på det nordiske marked for it-sikkerhed har amerikanske Entrust Datacard netop købt det danske it-sikkerhedsselskab SMS Passcode.

SMS Passcode, der blev stiftet i 2004 af David Hald, Claus Rosendal og Jakob Østergaard, har opbygget en forretning, der leverer multi-faktor autentificering i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Parterne ønsker ikke at oplyse salgsprisen, men salget kommer efter, at SMS Passcode i de senere år har tabt adskillige millioner.

Siden 2015 udgør selskabets samlede underskud omkring 35 millioner kroner.

Investerer i Censornet

I 2016 blev SMS Passcode købt af britiske Censornet.

Censornet og Entrust Datacard indgår som en del af aftalen om salget af SMS Passcode også et strategisk samarbejde, der indebærer, at Entrust Datacard skyder et ukendt pengebeløb i Censornet.

"Behovet for problemfrie og sikre digitale kundeoplevelser har aldrig været større. Med opkøbet af SMS Passcode kan Entrust Datacard yde en endnu bedre service til vores kunder med integrationen af SMS Passcodes teknologi i vores egen IntelliTrust-Løsning," lyder det i en pressemeddelelse fra Todd Wilkinson, der er CEO i Entrust Datacard.

Todd Wilkinson træder som en del af aftalen ind i betyrelsen hos Censornet.

Claus Rosendal, der i dag er CTO i Censornet og var med til at stifte SMS Passcode, "kunne ikke forestille sig et bedre scenarie for at sikre den fremtidige udvikling udvikling af SMS Passcode," fremgår det af pressemeddelelsen.

"Købet baner vej for vidensdeling inden for autentificerings-området,
hvilket gør det muligt at styrke og udbygge Entrust Datacards eksisterende produkter. Vi forventer fx snart at se SMS Passcode gøre brug af de eksisterende stærke cloud-løsninger fra Entrust
Datacard. Købet gør det muligt for os fortsat at tilbyde førende autentificeringsløsninger til vores kunder og partnere, udviklet og understøttet fra Danmark," lyder det.

Kendt for TDC-samarbejde

Entrust Datacard leverer sikkerhedsløsninger til finansielle institutioner, regeringer, virksomheder og organisationer.

Der er eksempelvis tale om software, som anvendes til at verificere brugere, der ønsker at få adgang til et sikrede
netværk eller foretage finansielle transaktioner.

I Danmark er Entrust Datacard mest kendt for at have leveret infrastrukturen bag TDC's digitale signatur.

Selskabet råder over mere end 2.000 medarbejdere og har kunder i 150 lande.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S