Amerikansk it-virksomhed køber dansk sikkerhedsselskab

Amerikanske Entrust Datacard køber SMS Passcode, der har givet underskud i flere år. Det amerikanske selskab indgår desuden et partnerskab med SMS Passcodes britiske ejer, men ønsker ikke at oplyse prisen.

Artikel top billede

Med et erklæret mål om at udvide sin tilstedeværelse på det nordiske marked for it-sikkerhed har amerikanske Entrust Datacard netop købt det danske it-sikkerhedsselskab SMS Passcode.

SMS Passcode, der blev stiftet i 2004 af David Hald, Claus Rosendal og Jakob Østergaard, har opbygget en forretning, der leverer multi-faktor autentificering i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Parterne ønsker ikke at oplyse salgsprisen, men salget kommer efter, at SMS Passcode i de senere år har tabt adskillige millioner.

Siden 2015 udgør selskabets samlede underskud omkring 35 millioner kroner.

Investerer i Censornet

I 2016 blev SMS Passcode købt af britiske Censornet.

Censornet og Entrust Datacard indgår som en del af aftalen om salget af SMS Passcode også et strategisk samarbejde, der indebærer, at Entrust Datacard skyder et ukendt pengebeløb i Censornet.

"Behovet for problemfrie og sikre digitale kundeoplevelser har aldrig været større. Med opkøbet af SMS Passcode kan Entrust Datacard yde en endnu bedre service til vores kunder med integrationen af SMS Passcodes teknologi i vores egen IntelliTrust-Løsning," lyder det i en pressemeddelelse fra Todd Wilkinson, der er CEO i Entrust Datacard.

Todd Wilkinson træder som en del af aftalen ind i betyrelsen hos Censornet.

Claus Rosendal, der i dag er CTO i Censornet og var med til at stifte SMS Passcode, "kunne ikke forestille sig et bedre scenarie for at sikre den fremtidige udvikling udvikling af SMS Passcode," fremgår det af pressemeddelelsen.

"Købet baner vej for vidensdeling inden for autentificerings-området,
hvilket gør det muligt at styrke og udbygge Entrust Datacards eksisterende produkter. Vi forventer fx snart at se SMS Passcode gøre brug af de eksisterende stærke cloud-løsninger fra Entrust
Datacard. Købet gør det muligt for os fortsat at tilbyde førende autentificeringsløsninger til vores kunder og partnere, udviklet og understøttet fra Danmark," lyder det.

Kendt for TDC-samarbejde

Entrust Datacard leverer sikkerhedsløsninger til finansielle institutioner, regeringer, virksomheder og organisationer.

Der er eksempelvis tale om software, som anvendes til at verificere brugere, der ønsker at få adgang til et sikrede
netværk eller foretage finansielle transaktioner.

I Danmark er Entrust Datacard mest kendt for at have leveret infrastrukturen bag TDC's digitale signatur.

Selskabet råder over mere end 2.000 medarbejdere og har kunder i 150 lande.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S