Amerikansk it-virksomhed køber dansk sikkerhedsselskab

Amerikanske Entrust Datacard køber SMS Passcode, der har givet underskud i flere år. Det amerikanske selskab indgår desuden et partnerskab med SMS Passcodes britiske ejer, men ønsker ikke at oplyse prisen.

Artikel top billede

Med et erklæret mål om at udvide sin tilstedeværelse på det nordiske marked for it-sikkerhed har amerikanske Entrust Datacard netop købt det danske it-sikkerhedsselskab SMS Passcode.

SMS Passcode, der blev stiftet i 2004 af David Hald, Claus Rosendal og Jakob Østergaard, har opbygget en forretning, der leverer multi-faktor autentificering i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Parterne ønsker ikke at oplyse salgsprisen, men salget kommer efter, at SMS Passcode i de senere år har tabt adskillige millioner.

Siden 2015 udgør selskabets samlede underskud omkring 35 millioner kroner.

Investerer i Censornet

I 2016 blev SMS Passcode købt af britiske Censornet.

Censornet og Entrust Datacard indgår som en del af aftalen om salget af SMS Passcode også et strategisk samarbejde, der indebærer, at Entrust Datacard skyder et ukendt pengebeløb i Censornet.

"Behovet for problemfrie og sikre digitale kundeoplevelser har aldrig været større. Med opkøbet af SMS Passcode kan Entrust Datacard yde en endnu bedre service til vores kunder med integrationen af SMS Passcodes teknologi i vores egen IntelliTrust-Løsning," lyder det i en pressemeddelelse fra Todd Wilkinson, der er CEO i Entrust Datacard.

Todd Wilkinson træder som en del af aftalen ind i betyrelsen hos Censornet.

Claus Rosendal, der i dag er CTO i Censornet og var med til at stifte SMS Passcode, "kunne ikke forestille sig et bedre scenarie for at sikre den fremtidige udvikling udvikling af SMS Passcode," fremgår det af pressemeddelelsen.

"Købet baner vej for vidensdeling inden for autentificerings-området,
hvilket gør det muligt at styrke og udbygge Entrust Datacards eksisterende produkter. Vi forventer fx snart at se SMS Passcode gøre brug af de eksisterende stærke cloud-løsninger fra Entrust
Datacard. Købet gør det muligt for os fortsat at tilbyde førende autentificeringsløsninger til vores kunder og partnere, udviklet og understøttet fra Danmark," lyder det.

Kendt for TDC-samarbejde

Entrust Datacard leverer sikkerhedsløsninger til finansielle institutioner, regeringer, virksomheder og organisationer.

Der er eksempelvis tale om software, som anvendes til at verificere brugere, der ønsker at få adgang til et sikrede
netværk eller foretage finansielle transaktioner.

I Danmark er Entrust Datacard mest kendt for at have leveret infrastrukturen bag TDC's digitale signatur.

Selskabet råder over mere end 2.000 medarbejdere og har kunder i 150 lande.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S