Spammails er igen blevet hackernes yndlingsvåben: Men de har nye tricks i ærmet

Hackerne er igen begyndt at bruge spammails når du skal inficere en computer med malware. En ny analyse fra F-Secure viser, at antallet af ofre der klikker på spammails er steget til over 14 procent.

Artikel top billede

Selvom spammails er lige så gammelt et trick som internettet, så er det igen blevet hackernes mest effektive våben til at sprede malware og ondsindede internetadresser.

Det meddeler det finske sikkerhedsfirma F-Secure.

“E-mailspam er igen det mest populære værktøj til at sprede malware og inficerede links,” siger Päivi Tynninen, der er trusselsanalytiker hos F-Secure i en pressemeddelelse og fortsætter:

“Igennem de senere år er det fortsat blevet mere populært i takt med at it-systemer bliver mere sikre mod ondsindet software.”

Læs også: Afpresningsmail rammer Danmark: Jeg ved, at du har surfet porno!

Ifølge F-Secures analyse har fordlingen af spammails i det første halvår af 2018 været, at 46 procent har været dating-svindel, 23 procent er mails med en vedhæftet malwarefil mens 31 procent indeholdt links til inficerede hjemmesider.

Bruger nye tricks

Men selvom spammails er et gammelt trick, så har hackerne fundt nye metoder til at få os til at klikke på indholdet i de inficerede mails.

Læs også: Ingen af Googles 85.000 medarbejdere har været ramt af phishing-angreb i mere end halvandet år: Hemmeligheden er en fysisk nøgle

“I stedet for bare at vedhæfte en malwarefil, så ser vi at spammailen ofte indeholder et link der viser dig videre til en harmløs side, der derefter skal få dig videre til det inficerede indhold,” forklarer Päivi Tynninen i pressemeddelelsen.

“Det ekstra link er en metode, der skal sørge for at malwaren kan blive på siden så længe som muligt uden at blive opdaget.”

Derudover har det større succes hvis mailen ser ud til at komme fra en kendt afsender, og hvis indholdet kræver at offeret svarer inden for meget kort tid, forklarer F-Secure.

Læs også: Har du husket at nedskrive en politik for lagring af e-mail? Det bør du gøre straks

Og det ser tilsyneladende ud til at have virket. Ifølge analysen er antallet af brugere, der klikker på inficerede spammails steget fra 13,4 procent i sidste halvdel af 2017 til 14,2 procent i de første seks måneder af 2018.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Data Engineer til Data Warehouse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird