Efter skræmmende Watson-fejl i USA: Rigshospitalet garanterer, at kræftpatienters behandling bestemmes af læger - "Vi har slet ikke behov for Watson"

Efter de uhyggelige historier fra USA, hvor IBM's flagskib Watson har peget på blodfortyndende medicin til en blødende kræftpatient, garanterer Rigshospitalet nu, at ingen danske kræftpatienters behandlinger besluttes af Watson.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forklaring på, hvor meget indflydelse Watson har på danske kræftpatienters behandling.
  • Et bud på, hvilke andre opgaver den kunstige intelligens kan hjælpe de lægerne på de danske hospitaler med.
1.008
5:15 min
IBM's ikoniske Watson-computer bruges på hospitaler verden over, men i sidste uge fik det svar, Dr. Watson spyttede ud til lægerne, smilet til at stivne.

På et amerikansk hospital anbefalede IBMs supercomputer, at en blødende 65-årig kræftpatient skulle behandles med et præparat, hvis virkning er blodfortyndende.

Hvis den anvisning var blevet fulgt, havde det udsat patienten for en uhensigtsmæssig fare. Historien om Watsons fejltagelse spredte sig hurtigt til medier på store dele af klod

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,