Her er Samsungs to spritnye våben i kampen om tabletmarkedet

Med Galaxy Tab S4 og Galaxy Tab A 10.5 styrker den sydkoreanske tech-kæmpe sit tablet-lineup med .

Artikel top billede

Mens både Apple og Microsoft snart et efterårsklar med deres respektive bud på en kapabel tablet, en ny stribe iPad Pro modeller samt den kommende Surface Go, lancerer sydkoreanske Samsung deres bud på tablets i flere prislejer.

Toptabletten er Galaxy Tab S4, som bygger videre på sidste års S-serie, ved at udvide lærredet til et stort 10,5 tommers 16:10 format bygget med OLED-teknologi. En opløsning på 2.560 x 1.440 pixels vil samtidig sikre, at alt står skarpt.

Til det lovende lærred følger firedobbelte højttalere signerede af AKG med Dolby Atmos support, mens en dedikeret S-pen vil gøre det enkelt at tegne og tage noter på enheden.

Samsung har i Tab S4 barberet en del af kanterne omkring displayet, så den nu kun fylder 249 x 164 x 7,1 mm og vejer 481 gram.

I motorrummet på Tab S4 er det den aldrende Snapdragon 835 octa-core processor der sammen med 4GB RAM skal drive Android 8.1 Oreo frem. Den vil altså ikke kunne måle sig med Samsungs egen S9-telefoner fra foråret, når det gælder ydelse.

Til hjemmet og kontoret

Med tabletten introducerer Samsung det selskabet kalder ’Daily Board’ – en kombineret hardware/software løsning tænkt til hjemmet.

Den består af en dedikeret opladningstation som slutter sig magnetisk til tabletten og holder den oprejst. Så snart tabletten sidder i sin dock, vil den automatisk vise fungere som digital fotoramme og samtidig vise tid og vejr.

Ønsker du at bruge Tab S4 i mere produktivt øjemed, vil den fungere i samspil med Samsung DeX-platform, hvilket kan slutte tabletten til en ekstern skærm, mus og tastatur og åbne op for en regulær desktop-interface.

Et skræddersyet cover med indbygget tastatur vil også bidrage til at få udrettet noget på farten med Tab S4.

Læs også: Duel mellem to alt-i-en maskiner: Kan en af disse to telefoner fungere som mobilt kontor?

Billigere løsning

Mens Tab S4 bliver en dyr sag med sin debutpris på 5.499 kroner for 64GB lager, tilbyder selskabet samtidig den enklere og billigere Tab A 10.5.

Her er tabletten ikke nær så slank og kraftig som sin storebror, men der bydes fortsat på et stort 10,5 tommers display. Her er opløsningen dog reduceret til 1.920 x 1.200 pixels.

Kræfterne leveres af en beskeden Snapdragon octa-core 450 processor og der vil samtidig kun være 3GB RAM og 32GB lagerplads at arbejde med.

Debutpriserne vil til gengæld være markant lavere: 2.549 kroner for begyndermodellen.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Everllence

    BI Specialist

    Københavnsområdet

    Købstædernes Forsikring

    Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS