Min sommerferielæsning skal gøre mig klogere på AI-dommedagen og hjernens sarte mekanik

Min litterære sommer skal handle om hjernen, hvordan den smadres, bygges op igen og hvorfor det hele også bare er lige meget, når de kunstige hjerner tager over.

Artikel top billede

Jeg tyvstartede lidt i år.

Redaktionsmødet, hvor Computerworlds litterære sommer-kanon anno 2018 skulle smedes, nåede undertegnede ikke, før klipklapperne og solcrèmen allerede var pakkede. Destination: Georgiens vindistrikter og vilde vover hen ad Kaukasus-bjergenes smalle stier.

Lidt godt at læse i blev der behov for. Bjerg-vejr er nemlig lunefuldt vejr.

Med langt til Wi-Fi hotspots og 4G-forbindelser, var mobilen front-loadet med Christian Jungersens ’Du forsvinder’ fra 2012 og svensk-fødte Max Tegmarks ’Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence’ fra 2017.

Se også: Min sommerferie-læsning: "Et utroligt eventyr, der begynder i kulde"

Sart fedtvæv

Mødet med Jungersen tredje roman vækker minder om mit første bekendtskab med forfatteren, dengang hans daværende bestseller ’Undtagelsen’ hittede.

Han skriver fortsat enkelt, skarpt og indlevende, hvilket er et must i sommerheden – særligt når emnet er komplekst og brutalt.

Emnet er denne gang den sarte, blævrende fedtklump vi kalder hjernen, rummer alt det vi forbinder med at leve. Tro, drømme, følelser, sjæl, viden og selvforståelse. Og meget, meget mere.

Derfor er det også noget skidt, når en tumor gnasker sig igennem dele af den.

Det er romanens præmis, når hovedperson og fortæller Mias mand, Henrik, får beskadiget en del af frontallapperne.

Som læser trækkes man ubønhørligt igennem den svære lidelses næsten fatale konsekvenser, den svære genoptræning og de svære valg som Mia må træffe. Familie, venner og andet netværk testes til bristepunktet.

Det er brutalt, men samtidig lærerigt, for Jungersen benytter sig af snedige tricks som livstro avisudklip, passager fra lærebøger om lidelsen og andet umiddelbart tørre fakta, som giver både indsigt i hjernens maskineri og et tiltrængt pusterum fra de voldsomme følelser.

Brutalt manipulerende maskinhjerner

En anden snigende trussel mod vores hjerner kommer udefra.

Den såkaldte teknologiske singularitet, hvor maskinernes kunstige intelligens på eksplosiv vis vil udkonkurrere menneskehedens ditto.

Idéen stammer tilbage fra 60’erne, hvor det allerede dengang blev spekuleret i at kunstig intelligens på et tidspunkt vil blive så kompetent, at den vil kunne forbedre sig selv til evner, som er hinsides vores begrænsede intelligens. Når den dertil er løbet kørt for menneskeheden, vurderer de mest pessimistiske eksperter.

Der er dog nogen tid endnu, før det sker.

I mellemtiden er der myriader af AI-drevne snubletråde og øvrige udfordringer for menneskeheden som vil skulle adresseres. Dem forsøger den svenskfødte astrofysikker og kosmolog Max Tegmark at kortlægge i hans anden bog ’Life 3.0’.

Her er præmissen at kunstig intelligens, allerede i sin nuværende primitive form, kan ændre radikalt på vores samfund, vores selvforståelse og hvordan vi lever.

I stedet for at bekymre os om dræberrobotter, skal vi være bekymrede for horderne af bots som på hypermenneskelig vis vil kunne spille bedre på vores følelsesmæssige tangenter end vores egen mor”, Noterer The Guardians Yuan Noah Harari i sin anmeldelse.

”Det kan ende i dommedag ved shopping”, lyder hans pessimistiske udlægning.

Læs også: Min sommerferielæsning: Hvordan ser en fremtid uden arbejdspladser ud?

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S