Morgen-briefing: Dansk e-butik beskylder Googles algoritmer for milliontab / Super vigtig iPhone-underleverandør ramt af voldsomt hackerangreb / Nu er kloden også rund i Google Maps / Amazon fjerner indhold med Nazi-tegn efter kritik

Morgen-briefing: Dansk e-butik beskylder Googles algoritmer for milliontab / Super vigtig iPhone-underleverandør ramt af voldsomt hackerangreb / Nu er kloden også rund i Google Maps / Amazon fjerner indhold med Nazi-tegn efter kritik

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til uge 32. Her ugens første hurtige nyhedsoverblik fra Computerworld.

Dansk e-butik beskylder Googles algoritmer for milliontab

Danske Mytrendyphone.dk, der sælger mobiltilbehør som covers og opladere, beskylder ændringer i Googles søgealgoritmer for virksomhedens aktuelle økonomiske problemer, skriver Børsen.

Virksomheden har tidligere præsteret virkelig god indtjening, men sidste år gav selskabet underskud på syv millioner, og krisen fortsætter i 2018. Ejeren Silvan Popovic har fyret halvdelen af medarbejderstaben på 300 og bliver måske nødt til at tilføre virksomheden kapital.

Årsagen til krisen er ifølge ejeren, at gentagne ændringer i algoritmerne bag Googles søgemaskine rykker firmaet stadig længere ned i søgeresultaterne.

"Vi har ligget nr. 1, når folk søger på mobilcovers, men når Google ændrer sin algoritme taber vi nogle placeringer, og det betyder, at vi mister 20-30 pct. af trafikken hver gang," siger Silvan Popovic til Børsen.

Han fortæller, at e-butikken har mistet 70 procent procent trafik i Tyskland og Frankrig.

Super vigtig iPhone-underleverandør ramt af voldsomt hackerangreb

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., der er verdens største underleverandør af chips til blandt andet Apple iPhone, blev fredag aften ramt af et kæmpemæssigt hackerangreb, som ramte 80 procent af virksomhedens maskiner og værktøjer, skriver Reuters.

Virksomheden er i gang med at genskabe produktionskapaciteten og regner med at være på omgangshøjde mandag.

Angrebet rammer virksomheden på et kritisk tidspunkt, hvor det er i gang med at opskalere produktionen af chips til kommende nye iPhones. Angrebet kan betyde forsinkelser, siger selskabet, uden at pege på, hvilke kunder der bliver ramt.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. anslår, at angrebet vil reducere omsætningen med tre procent. Angriberne kom ind via en softwareopdatering til et værktøj, som siden fik adgang til hele virksomhedens netværk.

Nu er kloden også rund i Google Maps

Google har opdateret Google Maps, og nu bliver kloden vist som en rund planet og ikke som et skoleatlas, hvor Grønland tilsyneladende er større end Afrika. Det skriver The Verge.

Opdateringen omfatter dog kun desktopudgaven af Maps. På mobilen er kloden stadig flad og fortegnet.

Google bruge tidligere den såkaldte Mercator-projektion af verden, som selvfølgelig gør det nemt at printe et billede af verden, men som forvrænger størrelsesforholdene mellem landene.

Omkring ækvator må man skalere landenes størrelser i forhold til hinanden, men det betyder, at eksempelvis Afrika ser mindre ud end Grønland, selv om Afrika faktisk er 14 gange større, skriver The Verge.

Amazon fjerner indhold med Nazi-tegn og efter kritik

Der er fundet en del produkter med Nazi-symboler og andre hadefulde symboler på Amazon, men nu har Amazon selv sørget for at fjerne produkterne, skriver Reuters.

Samtidig er Amazon i gang med at screene hele butikken for lignende indhold.

Der er tale om både tøj, smykker, bøger og lydbøger.

Amazon er tidligere blevet kritiseret for at være langsom til at reagere, når butikken er blevet gjort opmærksom på hadefuld propaganda blandt produkterne på hylderne.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks