Spotify-konkurent får 1,65 milliarder kroner af engelsk rigmand

Den franske musiktjeneste Deezer har fået en kapitalindsprøjtning på intet mindre end 1,65 milliarder kroner, og skal forsøge at vælte Spotify af tronen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Den svenske musiktjeneste Spotify får snart endnu en konkurrent til at ånde sig i nakken.

Len Blavatnik, der er en engelsk rigmand og hovedaktionær i Deezer, har nemlig skudt en investering på 1,65 miliarder kroner ind i den franske musikstreaming-tjeneste.

Det skriver det svenske medie Di Digital.

Læs også: Spotify fortsætter med at tabe penge – en del af forklaringen skal findes i GDPR

Dermed håber Deezer på at tage kampen op mod giganter som Spotify og Apple Music.

“Planen er at investere i en fortsat vækst. Derefter først og fremmest på markedsføring på vores kernemarkeder i Europa og Latinamerika, og så udvikling af vores produkt,” siger CEO i Deezer Hans-Holger Albrecht til Di Digital.

Stadig lang vej op til konkurrenterne

Der er dog stadig et stykke vej for Deezer, hvis den skal vælte Spotify af tronen.

Streamingstjenesten har i dag 6 millioner betalende abbonnenter, mens svenske Spotify i maj måned rundede 76 millioner abonnenter.

Senest har Spotify annonceret et samarbejde med Google, om at levere musikstreaming til Googles nye ur-app. Til trods for, at Google egentllig har sin egen streamingtjeneste, der altså er blevet vraget til fordel for det svenske selskab.

Det kan du læse mere om her: Googles ur-app får en enkel, genial men også ret uventet feature.

Men på trods af Spotifys mange abonnenter, så viste selskabets seneste regnskab et tab på 2,9 milliarder kroner. Samtidig steg omsætningen dog med 9,5 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT supporter til Jyske Bank

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job