Spotify-konkurent får 1,65 milliarder kroner af engelsk rigmand

Den franske musiktjeneste Deezer har fået en kapitalindsprøjtning på intet mindre end 1,65 milliarder kroner, og skal forsøge at vælte Spotify af tronen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Den svenske musiktjeneste Spotify får snart endnu en konkurrent til at ånde sig i nakken.

Len Blavatnik, der er en engelsk rigmand og hovedaktionær i Deezer, har nemlig skudt en investering på 1,65 miliarder kroner ind i den franske musikstreaming-tjeneste.

Det skriver det svenske medie Di Digital.

Læs også: Spotify fortsætter med at tabe penge – en del af forklaringen skal findes i GDPR

Dermed håber Deezer på at tage kampen op mod giganter som Spotify og Apple Music.

“Planen er at investere i en fortsat vækst. Derefter først og fremmest på markedsføring på vores kernemarkeder i Europa og Latinamerika, og så udvikling af vores produkt,” siger CEO i Deezer Hans-Holger Albrecht til Di Digital.

Stadig lang vej op til konkurrenterne

Der er dog stadig et stykke vej for Deezer, hvis den skal vælte Spotify af tronen.

Streamingstjenesten har i dag 6 millioner betalende abbonnenter, mens svenske Spotify i maj måned rundede 76 millioner abonnenter.

Senest har Spotify annonceret et samarbejde med Google, om at levere musikstreaming til Googles nye ur-app. Til trods for, at Google egentllig har sin egen streamingtjeneste, der altså er blevet vraget til fordel for det svenske selskab.

Det kan du læse mere om her: Googles ur-app får en enkel, genial men også ret uventet feature.

Men på trods af Spotifys mange abonnenter, så viste selskabets seneste regnskab et tab på 2,9 milliarder kroner. Samtidig steg omsætningen dog med 9,5 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S