Spotify-konkurent får 1,65 milliarder kroner af engelsk rigmand

Den franske musiktjeneste Deezer har fået en kapitalindsprøjtning på intet mindre end 1,65 milliarder kroner, og skal forsøge at vælte Spotify af tronen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Den svenske musiktjeneste Spotify får snart endnu en konkurrent til at ånde sig i nakken.

Len Blavatnik, der er en engelsk rigmand og hovedaktionær i Deezer, har nemlig skudt en investering på 1,65 miliarder kroner ind i den franske musikstreaming-tjeneste.

Det skriver det svenske medie Di Digital.

Læs også: Spotify fortsætter med at tabe penge – en del af forklaringen skal findes i GDPR

Dermed håber Deezer på at tage kampen op mod giganter som Spotify og Apple Music.

“Planen er at investere i en fortsat vækst. Derefter først og fremmest på markedsføring på vores kernemarkeder i Europa og Latinamerika, og så udvikling af vores produkt,” siger CEO i Deezer Hans-Holger Albrecht til Di Digital.

Stadig lang vej op til konkurrenterne

Der er dog stadig et stykke vej for Deezer, hvis den skal vælte Spotify af tronen.

Streamingstjenesten har i dag 6 millioner betalende abbonnenter, mens svenske Spotify i maj måned rundede 76 millioner abonnenter.

Senest har Spotify annonceret et samarbejde med Google, om at levere musikstreaming til Googles nye ur-app. Til trods for, at Google egentllig har sin egen streamingtjeneste, der altså er blevet vraget til fordel for det svenske selskab.

Det kan du læse mere om her: Googles ur-app får en enkel, genial men også ret uventet feature.

Men på trods af Spotifys mange abonnenter, så viste selskabets seneste regnskab et tab på 2,9 milliarder kroner. Samtidig steg omsætningen dog med 9,5 milliarder kroner.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland