Forskere advarer: Satellitsystemer i fly og skibe har sikkerhedsbrist, der kan misbruges af hackere

En gruppe forskere fra det amerikanske sikkerhedsfirma IOActive advarer nu mod en sårbarheder i en række satellitsystemer, der kan udnyttes af cyberkriminelle.

Artikel top billede

Mens en række eksperter fra sikkerhedsfirmaet IOActive ledte efter måder at styke cyberforsvaret hos en satellitproducent, faldt de over en sårbarhed, de frygter kan blive udnyttet af hacere.

Det skriver BBC.

Sårbarheden giver hackerne mulighed for at overophede antennen i satellitenheden på et fly eller et skib og dermed ødelægge den.

Læs også: Danske rumfirma tørster efter arbejdskraft: Forbereder verdens første serieproduktion af nanosatellitter

Endnu værre advarer forskerne også mod at sårbarheden kan udnyttes til at lokalisere bestemte militære enheder, der bruger de sårbare satellitsystemer.

“Konsekvencerne af de her sårbarheder er chokerende,” siger Ruben Santamarta, der er en af forskerne hos IOActive, ifølge BBC.

Kan ikke styre ændre

IOActive forklarer dog, at sårbarhederne ikke giver potentielle hackerne mulighed for at ændre retningen for fly eller skibe.

Ruben Santamarta forklarer til BBC, at forskerne fik adgang til satellitsystemerne gennem en kontrolkoden i systemet.

Læs også: Bryd tavsheden når din virksomhed bliver hacket: “Det er en gave for virksomheder, hvis nogen påpeger en sårbarhed”

Det betyder samtidig at i flere tilfælde vil det ikke være nok at updatere systemet med en mere sikkersoftware, men det vil være nødvendigt at udskifte hele systemet.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job