Udnyt dine medarbejderes ideer: Sådan får du styr på idérejsen i virksomheden

Klumme: Du skal ikke fortvivle, hvis I i din virksomhed lige nu oplever udfordringer med, at jeres mange gode idéer ikke rigtig bliver udført i praksis. Se her, hvad du bør gøre

Artikel top billede

(Foto: Supphachai)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

I langt de fleste it-virksomheder er det idérejsen, det halter med, når vi taler innovation og forretningsudvikling.

Med idérejsen mener jeg både en bevidsthed og proces for, hvorledes man som organisation dels vurderer potentialet i en idé og dels får eksekveret hurtigt og agilt på de idéer, man udvælger.

Jeg oplever igen og igen, hvorledes spørgsmål i den moderne it-organisation kan være mindst ligeså værdifulde som svar.

Den nysgerrige og spørgende tilgang åbner for, at man får gjort sig nogle væsentlige overvejelser, som siden hen kan speede processen op og bidrage til slutmålet.

Nogle gange virker det som om, at man må først må sætte tempoet ned og reflektere, inden man igen kan sætte det op.

Derfor skal du ikke fortvivle, hvis I lige nu oplever udfordringer med, at jeres mange gode idéer ikke rigtig bliver udført i praksis.

Det er formentlig fordi, at der er brug for, at I kortvarigt stopper op og stiller jer selv disse fire spørgsmål:

- Ved jeres medarbejdere, hvordan og hvem de skal pitche en ny idé til?

- Er der mulighed for, at medarbejderne nemt kan komme i kontakt med beslutningstagere i andre afdelinger end deres egen for derigennem at afprøve gode idéer?

- Er det således, at medarbejderne skal igennem flere lag er hierarki og eventuelt bureaukrati, før de kan få afprøvet en idé?

- Såfremt en idé skal afprøves i praksis, kan medarbejderen være sikker på, at ledelsen afsætter den nødvendige tillid, tid og ressourcer for at kunne implementere den pågældende idé?

Omsat til virkelighed

Jeg kan som eksempel nævne, at jeg i min nye it-virksomhed JumpStory fra start af har fået styr på ovenstående spørgsmål.

Det er ikke noget, som jeg i mine fire tidligere selskaber har gjort så bevidst, men det har resulteret i, at vores team er langt mere bevidst omkring, hvordan dets gode idéer kan blive valideret og sidenhen omsat til virkelighed.

Vi hjælper til daglig virksomheder med at skrive bedre tekster, der skaber bedre resultater.

Det vil sige, at jeg som chef er optaget af, hvorledes mine medarbejdere bedst muligt kan bidrage til, at vi udvikler et produkt, der så enkelt som muligt hjælper vores kunder med at få skrevet og optimeret deres digitale indhold.

I denne proces med at forbedre JumpStory er det selvfølgelig relativt enkelt lige nu, fordi vi kun er godt 10 medarbejdere, men efterhånden som vi vokser, så kan vi ligeså godt fra begyndelsen af have styr på vores idérejse.

Hvis du sidder i en større organisation end JumpStory, så er udfordringen formentlig tilsvarende større.

Én ting er derfor, at I muligvis kan svare ja til ovenstående spørgsmål i et strategidokument eller på et overordnet niveau.

Men kan du også som leder bekræfte, at dette er sket igen og igen i praksis? Det vil sige: Har I ’blot’ en strategi på området, eller har I også en decideret kultur og praktik omkring det?

Det er nemlig med idérejser, som det er med værdier i en organisation: De gør kun en forskel, hvis de lader sig omsætte til virkelighed og opleves som mere end en smuk intention og nogle ord på en hjemmeside.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S