Morten Strunge-selskab mere end fordobler indtjeningen: Bundlinie steget med 135 procent

Tele-iværksætteren Morten Strunges holdingselskab, Investru, har kronede dage efter salget af Plenti til TDC i fjor.

Artikel top billede

Tele-iværksætteren Morten Strunges holdingseskab Investru Aps har mere end fordoblet bundlinien, efter Morten Strunge i fjor var med til at sælge mobilselskabet Plenti til TDC.

Det viser det netop offentliggjorte regnskab for holdingsselskabet, hvor Morten Strunge har samlet en række af sine investeringer.

Du finder regnskabet på CVR her.

Det viser, at resultatet i selskabet efter skat er steget fra 18,2 millioner i fjor til 42,7 millioner kroner i år. Det svarer til en stigning på næsten 135 procent.

Det fremgår ikke specifikt af regnskabet, hvilke selskaber stigningen kommer fra, men vi kan se, at indtægter fra ‘kapitalandele i tilknyttede virksomheder’ er steget med mere end 10 millioner kroner.

Samtidig har egenkapitalen rundet 100 millioner kroner for første gang. Den er nu landet på knap 104 millioner kroner, hedder det.

Morten Strunge forventer ‘ligeledes et positivt resultat for 2018/19,’ skriver han kort i regnskabet, som han betegner som ‘tilfredsstillende.’

Morten Strunge har stået bag selskaberne Onfone, Plenti og Mofibo, som han alle har etableret, opbygget og senere solgt for gode penge.

Plenti blev solgt til TDC i september i fjor - blot halvandet år efter, at selskabet blev stiftet med fokus på et pakkeprodukt og fri data.

Selskabet nåede aldrig at tjene penge i dets eneste fulde regnskabsår, der endte med et underskud på 46,9 millioner kroner - og en negativ egenkapital på minus 34,2 millioner kroner.

TDC betalte 74 millioner kroner for selskabet. Med fulgte 90.000 kunder - og TDC fik fjernet en aggressiv konkurrent fra markedet.

TDC lukkede og slukkede for Plenti i foråret, hvor selskabet tvangsflyttede alle kunder til Telmore.

Læs også:

Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Kæmpe-underskud til Plenti i 2017 - har i alt tabt 105 millioner kroner i sin levetid

Onfone-stifter scorer kassen igen: Sælger Mofibo til svensk konkurrent for trecifret million-beløb

Mofibo-stifter efter million-salg: "Jeg er for ung til at trække mig tilbage og blive champagne-drukkenbolt"

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,