Morten Strunge-selskab mere end fordobler indtjeningen: Bundlinie steget med 135 procent

Tele-iværksætteren Morten Strunges holdingselskab, Investru, har kronede dage efter salget af Plenti til TDC i fjor.

Artikel top billede

Tele-iværksætteren Morten Strunges holdingseskab Investru Aps har mere end fordoblet bundlinien, efter Morten Strunge i fjor var med til at sælge mobilselskabet Plenti til TDC.

Det viser det netop offentliggjorte regnskab for holdingsselskabet, hvor Morten Strunge har samlet en række af sine investeringer.

Du finder regnskabet på CVR her.

Det viser, at resultatet i selskabet efter skat er steget fra 18,2 millioner i fjor til 42,7 millioner kroner i år. Det svarer til en stigning på næsten 135 procent.

Det fremgår ikke specifikt af regnskabet, hvilke selskaber stigningen kommer fra, men vi kan se, at indtægter fra ‘kapitalandele i tilknyttede virksomheder’ er steget med mere end 10 millioner kroner.

Samtidig har egenkapitalen rundet 100 millioner kroner for første gang. Den er nu landet på knap 104 millioner kroner, hedder det.

Morten Strunge forventer ‘ligeledes et positivt resultat for 2018/19,’ skriver han kort i regnskabet, som han betegner som ‘tilfredsstillende.’

Morten Strunge har stået bag selskaberne Onfone, Plenti og Mofibo, som han alle har etableret, opbygget og senere solgt for gode penge.

Plenti blev solgt til TDC i september i fjor - blot halvandet år efter, at selskabet blev stiftet med fokus på et pakkeprodukt og fri data.

Selskabet nåede aldrig at tjene penge i dets eneste fulde regnskabsår, der endte med et underskud på 46,9 millioner kroner - og en negativ egenkapital på minus 34,2 millioner kroner.

TDC betalte 74 millioner kroner for selskabet. Med fulgte 90.000 kunder - og TDC fik fjernet en aggressiv konkurrent fra markedet.

TDC lukkede og slukkede for Plenti i foråret, hvor selskabet tvangsflyttede alle kunder til Telmore.

Læs også:

Tre vigtige pointer om TDC's køb af Plenti: Hver mobilkunde har kostet 822 kroner

Kæmpe-underskud til Plenti i 2017 - har i alt tabt 105 millioner kroner i sin levetid

Onfone-stifter scorer kassen igen: Sælger Mofibo til svensk konkurrent for trecifret million-beløb

Mofibo-stifter efter million-salg: "Jeg er for ung til at trække mig tilbage og blive champagne-drukkenbolt"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S