Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

De to ledende mobil- og netværksproducenter Huawei og ZTE må ikke længere handle med amerikanske myndigheder og institutioner.

Artikel top billede

En ny lov, som denne uge er underskrevet af den amerikanske præsident Donald Trump, vil gøre det meget vanskeligere for de kinesiske mobil- og netværksproducenter Huawei og ZTE at operere i USA.

Loven, som går under navnet ’Defense Authorization Act’, vil træde i kraft over de næste to år. Det skriver Techcrunch.

I lovteksten specificeres det, at de kinesiske koncerner ikke må udgøre nogen ’substantiel eller væsentlig del’ af de amerikanske myndigheder eller institutioners netværksløsninger. Forbuddet retter sig også mod løsninger der kan videresende eller se brugernes data.

Forbuddet vil ikke kun ramme de amerikanske institutioner og myndigheder som dækkes af lovgivningen. Offentligt ansatte, underleverandører samt virksomheder der i øvrigt samarbejder med den amerikanske stat vil også skulle skille sig af med eventuelt Huawei eller ZTE udstyr.

I lovgivningen budgetterer den amerikanske regering med midler, til at imødekomme eventuel udskiftning af udstyr.

Mens kinesiske Huawei må se sine planer om et amerikanske indtog forpurret, lider ZTE mest under det amerikanske forbud som har været under opsejling siden foråret 2018. I juni blev ZTE sendt til tælling, da selskabet blev forment adgang til amerikansk producerede komponenter. Det forbud blev ophævet måneden efter.

De amerikanske myndigheders forbud mod de kinesiske producenter skyldes mistanke om, at seskaberne udgør en trussel mod amerikansk sikkerhed. Forbuddet ses dog også som et væsentlig træk i den verserende handelskrig mellem USA og Kina.

Andre, mindre, kinesiske virksomheder er også ramt af forbuddet: Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Digital Technology Company samt Dahua Technology Company.

Se også: USA ophæver forbud: Presset kinesisk mobilgigant må igen købe ind hos amerikanske leverandører

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S