Energinet klar med kæmpe-udbud til 300 millioner kroner: Skal have ny SAP-leverandør

Energinet sender SAP-opgaver for op mod 300 millioner kroner i udbud.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Det statsejede Energinet sender opgaven med at håndtere organisationens SAP-miljø i udbud og søger i første omgang efter it-selskaber, der er interesserede i at blive prækvalificerede.

Energinet med knap 1.200 medarbejdere anvender SAP til al administration, og der er dermed tale om et af de centrale hoved it-systemer for organisationen.

Rammeaftalen dækker over konsulentbistand til driftsupport i SAP samt udviklingen inden for SAP HR og det, som Energinet kalder for ‘de øvrige SAP-teknologiområder.’

Samlet har udbuddet en værdi på 300 millioner kroner.

Rammeaftalen er delt op i to delaftaler. Den ene har en værdi på op mod 50 millioner kroner. Den dækker over “it-konsulentbistand til udvikling og application management til Energi-nets SAP-system indenfor SAP HR teknologiområdet.’

Her forventer Energinet at modtage ansøgninger fra minimum seks interesserede leverandører til prækvalifikation.

Den anden delaftale med en værdi på op mod en kvart milliard kroner dækker over “it-konsulentbistand til udvikling og application management til Energinets SAP-system inden for øvrige SAP-teknologiområder end SAP HR,” fremgår det af udbudsmaterialet, som du finder her.

Energinet forventer mindst 10 ansøgere til hovedudbuddet på en kvart milliard kroner. Kontrakten er i første omgang på fire år med mulighed for forlængelse i yderligere to år.

Læs også:

CIO i Energinet.dk: Sådan får vi bedre it-sikkerhed hos danske energiselskaber

Energinet.dk efter sikkerhedslussing: Sådan vil vi sikre danskernes el-forsyning

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS