Dansk it-distributør sagsøger medarbejder efter million-tab

Den aarhusianske it-distributør Dansk Computer Center lægger sag an mod en tidligere medarbejder efter million-afskrivning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den aarhusianske it-distributør Dansk Computer Center lægger sag an mod en tidligere medarbejder, efter selskabet har været nødt til ekstraordinært at afskrive godt 11 millioner kroner.

Til ITWatch siger direktør Kent H. Jeppesen, at tabet skyldes en medarbejder, der har ‘optrådt ukorrekt’ ved at opkræve for stort et beløb fra en enkelt kunde.

Dansk Computer Center har nu lagt sag an mod den pågældende medarbejder.

“Det giver plads til selvransagelse af, hvordan vi fører vores interne kontroller," siger Kent H. Jeppesen til mediet.

I regnskabet fra selskabet - som du finder her - fremgår det da også, at ‘årets resultat er væsentligt påvirket af nogle særlige og helt ekstraordinære forhold, der har medført et tab, der har påvirket resultatet negativt med 11.148 t.kr. før skat,” som det hedder.

I alt kommer Dansk Computer Center ud af 2017 med et overskud på blot 3,5 millioner kroner, hvilket i regnskabet betegnes som ‘utilfredsstillende.'

Selskabet landede et overskud på 10,2 millioner kroner i 2016. Det svarer til et fald på hele 65 procent.

Omsætningen ligger på godt en halv milliard kroner. Den er for 2017 faldet med 7,2 procent i forhold til 2016.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network