Dansk it-distributør sagsøger medarbejder efter million-tab

Den aarhusianske it-distributør Dansk Computer Center lægger sag an mod en tidligere medarbejder efter million-afskrivning.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den aarhusianske it-distributør Dansk Computer Center lægger sag an mod en tidligere medarbejder, efter selskabet har været nødt til ekstraordinært at afskrive godt 11 millioner kroner.

Til ITWatch siger direktør Kent H. Jeppesen, at tabet skyldes en medarbejder, der har ‘optrådt ukorrekt’ ved at opkræve for stort et beløb fra en enkelt kunde.

Dansk Computer Center har nu lagt sag an mod den pågældende medarbejder.

“Det giver plads til selvransagelse af, hvordan vi fører vores interne kontroller," siger Kent H. Jeppesen til mediet.

I regnskabet fra selskabet - som du finder her - fremgår det da også, at ‘årets resultat er væsentligt påvirket af nogle særlige og helt ekstraordinære forhold, der har medført et tab, der har påvirket resultatet negativt med 11.148 t.kr. før skat,” som det hedder.

I alt kommer Dansk Computer Center ud af 2017 med et overskud på blot 3,5 millioner kroner, hvilket i regnskabet betegnes som ‘utilfredsstillende.'

Selskabet landede et overskud på 10,2 millioner kroner i 2016. Det svarer til et fald på hele 65 procent.

Omsætningen ligger på godt en halv milliard kroner. Den er for 2017 faldet med 7,2 procent i forhold til 2016.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job