Top-CIO siger farvel til Danmark og rykker til Sverige

En af Danmarks store CIO-profiler tager turen over Øresund. Martin Börjesson skal fra 1. september have sit arbejdsliv i den svenske universitetsby Lund.

Artikel top billede

Hejdå!

En af landets dygtigste CIO'er siger farvel til en hverdag på dansk grund. Fra 1. september skal Martin Börjesson være ansvarlig for opstarten af 2021.AI's nye kontor i Sverige. Landet, der modsat Danmark er hugget ud af granit.

Kontoret skal ligge i Lund på grund af byens stærke uddannelsesmiljø, der skal fodre virksomheden med talenter.

"Det skal være i Lund, fordi de skal være tæt på Lunds Tekniska Högskola” siger Martin Börjesson og fortsætter:

"I Lund er der masser af højtuddannede mennesker med hovedet på det rigtige sted. Det har man altid brug for. På et tidspunkt skal man knytte dem til sin virksomhed, og der er alligevel et pænt stykke fra Lund til København."

Læs mere om ham her: DSB's CIO stopper - har fået ny topstilling i it-branchen

På vej til udlandet

Hos 2021.AI oplever man i øjeblikket stor interesse for kunstig intelligens, og det har givet virksomheden vokseværk.

Derfor rykker man også om kort tid fra lokalerne i Ragnagade videre til endnu større omgivelser i Ryesgade i København. Men samtidig er virksomheden igang med at få fast grund under fødderne i udlandet. Senest med landekontoret i Sverige, der altså skal åbne om en uges tid.

Virksomheden har i forvejen en del kunder i Sverige, og derfor mener ledelsen, at det er på tide, at man tager springet over Broen.

"Vi vil gerne have et lokalt nærvær. En svensk adresse. Et sted, hvor vi sender vores post fra i Sverige. Det tror jeg ikke, at man skal undervurdere. Microsoft har heller ikke kun kontor i Redmond. De har kontorer mange steder. De har et i Lyngby, men de har også et i Stockholm,“ siger Martin Börjesson.

Læs mere her: Danske it-eksperter: Sådan kommer du i gang kunstig intelligens og machine learning - og får succes med dine projekter

Han peger på sit eget svenske ophav som medvirkende til, at 2021AI har fået godt fat i de svenske kunder.

“Vi har et kæmpestort potentiale i Sverige. Det skyldes måske mit eget svenske islæt, og at jeg har et stort netværk fra min tid hos Gartner."

En del af noget større

Martin Börjesson er i øvrigt ikke den eneste CIO-profil i virksomheden 2021.AI. I spidsen står også Mikael Munck, der vandt titlen som Årets CIO i 2012.

Han forbliver på det danske kontor, alt imens Martin Börjesson skal arbejde for, at virksomheden får fodfæste i det svenske.

Virksomheden håber at blive en del af det sprudlende digitale miljø i den midtskånske by.

Og her skal man kæmpe for at tiltrække en del af de talenter, der hvert år bliver uddannet.

“I Lund bliver der udklækket mange dygtige data scientist's, og hvis man har seriøse planer med et sted som Lund, ligesom vi har, så skal vi have fat på dem,” siger Martin Börjesson.

Læs om Mikael Munck her: Tidligere it-topchefer fra Saxo Bank og DSB klar med stor dansk it-satsning: Satser massivt på kunstig intelligens

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job