Top-CIO siger farvel til Danmark og rykker til Sverige

En af Danmarks store CIO-profiler tager turen over Øresund. Martin Börjesson skal fra 1. september have sit arbejdsliv i den svenske universitetsby Lund.

Artikel top billede

Hejdå!

En af landets dygtigste CIO'er siger farvel til en hverdag på dansk grund. Fra 1. september skal Martin Börjesson være ansvarlig for opstarten af 2021.AI's nye kontor i Sverige. Landet, der modsat Danmark er hugget ud af granit.

Kontoret skal ligge i Lund på grund af byens stærke uddannelsesmiljø, der skal fodre virksomheden med talenter.

"Det skal være i Lund, fordi de skal være tæt på Lunds Tekniska Högskola” siger Martin Börjesson og fortsætter:

"I Lund er der masser af højtuddannede mennesker med hovedet på det rigtige sted. Det har man altid brug for. På et tidspunkt skal man knytte dem til sin virksomhed, og der er alligevel et pænt stykke fra Lund til København."

Læs mere om ham her: DSB's CIO stopper - har fået ny topstilling i it-branchen

På vej til udlandet

Hos 2021.AI oplever man i øjeblikket stor interesse for kunstig intelligens, og det har givet virksomheden vokseværk.

Derfor rykker man også om kort tid fra lokalerne i Ragnagade videre til endnu større omgivelser i Ryesgade i København. Men samtidig er virksomheden igang med at få fast grund under fødderne i udlandet. Senest med landekontoret i Sverige, der altså skal åbne om en uges tid.

Virksomheden har i forvejen en del kunder i Sverige, og derfor mener ledelsen, at det er på tide, at man tager springet over Broen.

"Vi vil gerne have et lokalt nærvær. En svensk adresse. Et sted, hvor vi sender vores post fra i Sverige. Det tror jeg ikke, at man skal undervurdere. Microsoft har heller ikke kun kontor i Redmond. De har kontorer mange steder. De har et i Lyngby, men de har også et i Stockholm,“ siger Martin Börjesson.

Læs mere her: Danske it-eksperter: Sådan kommer du i gang kunstig intelligens og machine learning - og får succes med dine projekter

Han peger på sit eget svenske ophav som medvirkende til, at 2021AI har fået godt fat i de svenske kunder.

“Vi har et kæmpestort potentiale i Sverige. Det skyldes måske mit eget svenske islæt, og at jeg har et stort netværk fra min tid hos Gartner."

En del af noget større

Martin Börjesson er i øvrigt ikke den eneste CIO-profil i virksomheden 2021.AI. I spidsen står også Mikael Munck, der vandt titlen som Årets CIO i 2012.

Han forbliver på det danske kontor, alt imens Martin Börjesson skal arbejde for, at virksomheden får fodfæste i det svenske.

Virksomheden håber at blive en del af det sprudlende digitale miljø i den midtskånske by.

Og her skal man kæmpe for at tiltrække en del af de talenter, der hvert år bliver uddannet.

“I Lund bliver der udklækket mange dygtige data scientist's, og hvis man har seriøse planer med et sted som Lund, ligesom vi har, så skal vi have fat på dem,” siger Martin Börjesson.

Læs om Mikael Munck her: Tidligere it-topchefer fra Saxo Bank og DSB klar med stor dansk it-satsning: Satser massivt på kunstig intelligens

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job