Top-CIO siger farvel til Danmark og rykker til Sverige

En af Danmarks store CIO-profiler tager turen over Øresund. Martin Börjesson skal fra 1. september have sit arbejdsliv i den svenske universitetsby Lund.

Artikel top billede

Hejdå!

En af landets dygtigste CIO'er siger farvel til en hverdag på dansk grund. Fra 1. september skal Martin Börjesson være ansvarlig for opstarten af 2021.AI's nye kontor i Sverige. Landet, der modsat Danmark er hugget ud af granit.

Kontoret skal ligge i Lund på grund af byens stærke uddannelsesmiljø, der skal fodre virksomheden med talenter.

"Det skal være i Lund, fordi de skal være tæt på Lunds Tekniska Högskola” siger Martin Börjesson og fortsætter:

"I Lund er der masser af højtuddannede mennesker med hovedet på det rigtige sted. Det har man altid brug for. På et tidspunkt skal man knytte dem til sin virksomhed, og der er alligevel et pænt stykke fra Lund til København."

Læs mere om ham her: DSB's CIO stopper - har fået ny topstilling i it-branchen

På vej til udlandet

Hos 2021.AI oplever man i øjeblikket stor interesse for kunstig intelligens, og det har givet virksomheden vokseværk.

Derfor rykker man også om kort tid fra lokalerne i Ragnagade videre til endnu større omgivelser i Ryesgade i København. Men samtidig er virksomheden igang med at få fast grund under fødderne i udlandet. Senest med landekontoret i Sverige, der altså skal åbne om en uges tid.

Virksomheden har i forvejen en del kunder i Sverige, og derfor mener ledelsen, at det er på tide, at man tager springet over Broen.

"Vi vil gerne have et lokalt nærvær. En svensk adresse. Et sted, hvor vi sender vores post fra i Sverige. Det tror jeg ikke, at man skal undervurdere. Microsoft har heller ikke kun kontor i Redmond. De har kontorer mange steder. De har et i Lyngby, men de har også et i Stockholm,“ siger Martin Börjesson.

Læs mere her: Danske it-eksperter: Sådan kommer du i gang kunstig intelligens og machine learning - og får succes med dine projekter

Han peger på sit eget svenske ophav som medvirkende til, at 2021AI har fået godt fat i de svenske kunder.

“Vi har et kæmpestort potentiale i Sverige. Det skyldes måske mit eget svenske islæt, og at jeg har et stort netværk fra min tid hos Gartner."

En del af noget større

Martin Börjesson er i øvrigt ikke den eneste CIO-profil i virksomheden 2021.AI. I spidsen står også Mikael Munck, der vandt titlen som Årets CIO i 2012.

Han forbliver på det danske kontor, alt imens Martin Börjesson skal arbejde for, at virksomheden får fodfæste i det svenske.

Virksomheden håber at blive en del af det sprudlende digitale miljø i den midtskånske by.

Og her skal man kæmpe for at tiltrække en del af de talenter, der hvert år bliver uddannet.

“I Lund bliver der udklækket mange dygtige data scientist's, og hvis man har seriøse planer med et sted som Lund, ligesom vi har, så skal vi have fat på dem,” siger Martin Börjesson.

Læs om Mikael Munck her: Tidligere it-topchefer fra Saxo Bank og DSB klar med stor dansk it-satsning: Satser massivt på kunstig intelligens

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S