Fynske robotvirksomheder begejstrer Silicon Vally-sværvægter: Vil etablere ny dansk venturefond på to milliarder kroner

En amerikansk superinvestor fra Silicon Valley har netop besøgt Fyn for at gøre klar til en større venturefond, der skal investere i fremadstormende robotvirksomheder.

Artikel top billede

Fyn har netop haft besøg af en storinvestor fra Silicon Valley,

Den amerikanske investor Daniel Curran har netop været forbi Fyn for at rejse op mod to milliarder kroner i kapital til en ny dansk venturefond, der skal investere i robotvirksomheder.

Det skriver Børsen.

"Jeg vil lære mere om, hvad der sker inden for robotter, og så skaber vi en opportunistisk venturefond, hvor vi altid er åben for alting. Vi kører vores forløb, hvor vi ser på fremdrift og konkurrencesituationen for virksomhederne, inden vi beslutter os," siger Daniel Curran til Børsen.

Tidligere er to fynske robotvirksomheder blevet solgt - henholdsvis Universal Robots i 2015 og Mobile Industrial Robots i 2018.

Læs også: Ny dansk venturefond står klar med 750 millioner kroner: Sådan får din it-virksomhed del i pengene

Curran Rosschou Venture Capital

Daniel Curran får omkring 300 forslag om investeringer hver uge.

Det skal den danske venturefond blandt være med til at sætte i system.

Fonden kommer til at hedde Curran Rosschou Venture Capital, ledet af danske Michael Rosschou.

Daniel Curran har fået hjælp af den kommunale organisation Odense Seed And Venture og har holdt møder med Vækstfonden og flere pensionskassen.

Når der er samlet 130 millioner kroner ind, vil han vælge de første virksomheder, pengene skal investeres i. En exit-strategi kan meget vel blive et senere opkøb fra nogle af de store virksomheder, han har kontakt til.

Daniel Curran beskrives som lidt af en sværvægter i Silicon Valley med 115 aktive investeringer, og en syvendeplads på Forbes liste over business angels med flest transaktioner.

Den amerikanske investor kommer med en baggrund som ingeniør og er kendt for omgående at tilbyde iværksætterne kontor i Silicon Valley.

Læs også: Derfor er rige pensionskasser ikke vilde med danske it-firmaer: "Vi har et ansvar for vores kunders opsparinger"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S