Fynske robotvirksomheder begejstrer Silicon Vally-sværvægter: Vil etablere ny dansk venturefond på to milliarder kroner

En amerikansk superinvestor fra Silicon Valley har netop besøgt Fyn for at gøre klar til en større venturefond, der skal investere i fremadstormende robotvirksomheder.

Artikel top billede

Fyn har netop haft besøg af en storinvestor fra Silicon Valley,

Den amerikanske investor Daniel Curran har netop været forbi Fyn for at rejse op mod to milliarder kroner i kapital til en ny dansk venturefond, der skal investere i robotvirksomheder.

Det skriver Børsen.

"Jeg vil lære mere om, hvad der sker inden for robotter, og så skaber vi en opportunistisk venturefond, hvor vi altid er åben for alting. Vi kører vores forløb, hvor vi ser på fremdrift og konkurrencesituationen for virksomhederne, inden vi beslutter os," siger Daniel Curran til Børsen.

Tidligere er to fynske robotvirksomheder blevet solgt - henholdsvis Universal Robots i 2015 og Mobile Industrial Robots i 2018.

Læs også: Ny dansk venturefond står klar med 750 millioner kroner: Sådan får din it-virksomhed del i pengene

Curran Rosschou Venture Capital

Daniel Curran får omkring 300 forslag om investeringer hver uge.

Det skal den danske venturefond blandt være med til at sætte i system.

Fonden kommer til at hedde Curran Rosschou Venture Capital, ledet af danske Michael Rosschou.

Daniel Curran har fået hjælp af den kommunale organisation Odense Seed And Venture og har holdt møder med Vækstfonden og flere pensionskassen.

Når der er samlet 130 millioner kroner ind, vil han vælge de første virksomheder, pengene skal investeres i. En exit-strategi kan meget vel blive et senere opkøb fra nogle af de store virksomheder, han har kontakt til.

Daniel Curran beskrives som lidt af en sværvægter i Silicon Valley med 115 aktive investeringer, og en syvendeplads på Forbes liste over business angels med flest transaktioner.

Den amerikanske investor kommer med en baggrund som ingeniør og er kendt for omgående at tilbyde iværksætterne kontor i Silicon Valley.

Læs også: Derfor er rige pensionskasser ikke vilde med danske it-firmaer: "Vi har et ansvar for vores kunders opsparinger"

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S