Microsoft, Facebook, Google og Twitter i banebrydende open source-samarbejde: Nu kan du flytte alle dine data helt gnidningsfrit

Google, Microsoft og en række andre store it-selskaber klar med banebrydende samarbejde, der skal det gøre muligt at lade data glide frit mellem de forskellige miljøer.

Artikel top billede

Google, Microsoft og en række andre af verdens helt store it-aktører er klar med en ny løsning, der skal gøre det muligt at lade data flyde frit mellem de forskellige, konkurrerende miljøer.

Som vi ved, spiller data, digitalisering og digitale services en større og større rolle, uanset hvor vi kigger hen.

En af de store barrierer har imidlertid længe været netop overførslen af data, hvis nu en bruger skulle ville skifte til et andet produkt, en anden leverandør eller en anden service.

For private brugere indebærer det ofte, at man skal downloade alt fra en tjeneste og så oploade hele baduljen hos den nye leverandør.

Det skal det nye samarbejde mellem Google, Microsoft, Facebook og Twitter ændre på.

De er gået sammen om at udvikle en open source-baseret data-portability-platform, som de kalder for Data Transfer Projekt - eller DTP.

Microsoft og Google lancerede i al stilhed projektet i sommer.

Her skrev Microsoft i blogpost, at portabilitets-værktøjerne bygges i et økosystem, der skal være ‘open source, inkluderende, med mange stakeholdere og fællesskabs-baseret.’

“Microsoft og vores DTP-partnere mener, at portabilitet og interoperabilitet er centrale elementer for cloud-innovation og konkurrence-kraft,” skriver Microsoft i denne blogpost.

DTP giver alle ‘mulighed for så nemt at muligt at skifte til et andet produkt eller en anden service,” lyder det fra selskabet.

Flyt data nemt

Den nye protokol er ifølge parterne udviklet alene med det formål at gøre det muligt nemt at flytte data direkte mellem de i første omgang fire selskabers platforme.

“DTP konverterer en vifte af proprietære formater til et lille antal data-modeller, som er gode til overflytning af data,” lyder det fra DTP.

En af fiduserne er netop, at man ikke behøver downloade alle sine data for at overføre dem til en ny tjeneste.

Som eksempler på områder, hvor DTP kan være nyttig, nævner de fire selskaber blandt andet de tilfælde, hvor en bruger vil skifte udbyder af en given service, hvor en bruger vil overflytte alle sine lokale til en cloud-udbyder eller hvor en bruger uden risiko vil afprøve og teste en given tjeneste.

Her kan DTP user-interfacet anvendes til hurtigt og nemt at flytte endog store mængder filer direkte og uden særlig stor netværks-belastning.

Indtil videre er DTP klar med såkaldte adaptere til syd forskellige service-providere, nemlig Google, Microsoft, Twitter, Instagram, Flickr, Remember the Milk samt SmugMug.

Du kan læse mere om projektet her: Datatransferproject.dev

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network