Microsoft, Facebook, Google og Twitter i banebrydende open source-samarbejde: Nu kan du flytte alle dine data helt gnidningsfrit

Google, Microsoft og en række andre store it-selskaber klar med banebrydende samarbejde, der skal det gøre muligt at lade data glide frit mellem de forskellige miljøer.

Artikel top billede

Google, Microsoft og en række andre af verdens helt store it-aktører er klar med en ny løsning, der skal gøre det muligt at lade data flyde frit mellem de forskellige, konkurrerende miljøer.

Som vi ved, spiller data, digitalisering og digitale services en større og større rolle, uanset hvor vi kigger hen.

En af de store barrierer har imidlertid længe været netop overførslen af data, hvis nu en bruger skulle ville skifte til et andet produkt, en anden leverandør eller en anden service.

For private brugere indebærer det ofte, at man skal downloade alt fra en tjeneste og så oploade hele baduljen hos den nye leverandør.

Det skal det nye samarbejde mellem Google, Microsoft, Facebook og Twitter ændre på.

De er gået sammen om at udvikle en open source-baseret data-portability-platform, som de kalder for Data Transfer Projekt - eller DTP.

Microsoft og Google lancerede i al stilhed projektet i sommer.

Her skrev Microsoft i blogpost, at portabilitets-værktøjerne bygges i et økosystem, der skal være ‘open source, inkluderende, med mange stakeholdere og fællesskabs-baseret.’

“Microsoft og vores DTP-partnere mener, at portabilitet og interoperabilitet er centrale elementer for cloud-innovation og konkurrence-kraft,” skriver Microsoft i denne blogpost.

DTP giver alle ‘mulighed for så nemt at muligt at skifte til et andet produkt eller en anden service,” lyder det fra selskabet.

Flyt data nemt

Den nye protokol er ifølge parterne udviklet alene med det formål at gøre det muligt nemt at flytte data direkte mellem de i første omgang fire selskabers platforme.

“DTP konverterer en vifte af proprietære formater til et lille antal data-modeller, som er gode til overflytning af data,” lyder det fra DTP.

En af fiduserne er netop, at man ikke behøver downloade alle sine data for at overføre dem til en ny tjeneste.

Som eksempler på områder, hvor DTP kan være nyttig, nævner de fire selskaber blandt andet de tilfælde, hvor en bruger vil skifte udbyder af en given service, hvor en bruger vil overflytte alle sine lokale til en cloud-udbyder eller hvor en bruger uden risiko vil afprøve og teste en given tjeneste.

Her kan DTP user-interfacet anvendes til hurtigt og nemt at flytte endog store mængder filer direkte og uden særlig stor netværks-belastning.

Indtil videre er DTP klar med såkaldte adaptere til syd forskellige service-providere, nemlig Google, Microsoft, Twitter, Instagram, Flickr, Remember the Milk samt SmugMug.

Du kan læse mere om projektet her: Datatransferproject.dev

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S