KMD er på vej med helt ny fodbold-app: Ser enormt vækstpotentiale

KMD og den danske virksomhed Goal Station har udviklet en ny app, der kan blive værdifuld for danske fodboldklubber.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

I samarbejde med den danske virksomhed Goal Station har KMD udviklet en ny helt ny app, der henvender sig til fodboldklubber.

Det skriver Finans.

Goal Station udvikler højtteknologisk træningsudstyr, der allerede i dag bliver anvendt i mange fodboldklubber, og nu bliver det udstyr kombineret med den nye app Goal Station Digital.

Men appen kan fodboldklubber ifølge Finans registrere træningsmønstre og foretage analyser af træningen, hvilket eksempelvis kan være nyttigt forbindelse med talentudvikling.

Indsamling af sportsdata hitter

Gennem de seneste år har vi set en stigende tendens til at både professionelle og private sportsfolk begynder at indsamle data om deres personlige træning via apps, og Goal Station Digital er da heller ikke forbeholdt klubber, men henvender sig ifølge Finans også til private fodboldspillere, der ønsker at analysere deres træningsresultateter.

”Vi ser et enormt vækstpotentiale i at kombinere dataløsninger med sportens fysiske lag. Det giver os mulighed for at bevæge os ind på et marked, hvor vi ser store muligheder både globalt og herhjemme,” siger Peter Sønderskov, der er produktchef i KMD og Goal Station Digital, til Finans.

Læs også: Dataeksperten Matthias skal hjælpe Brøndby med at vinde mesterskaber: "I øjeblikket forsøger alle de store fodboldklubber at knække koden til brug af data"

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S