Uber kan være på med overraskende strategiskifte: Vil satse mere på cykler og mindre på biler

I fremtiden vil Uber satse på cykel-transport, selvom det er mindre profitabelt end transport med biler.

Artikel top billede

De fleste danskere har vidst det længe: Nogle gange kommer du hurtigere frem, hvis du tager den to-hjulede i stedet for den fire-hjulede.

Det er også langsomt ved at gå op for mange amerikanere, og det er måske forklaringen på, at Uber nu i højere grad vil satse på transport via cykler i stedet for biler.

Det fortæller Ubers administrerende direktør Dara Khosrowshahi i et interview med Financial Times.

”I myldretiden er det meget ineeffektivt transportere én person gennem byen via en metal-kasse på ét ton,” siger han til avisen og tilføjer:

”Vi har muligheden for at tilpasse folks adfærd på en måde, der er en fordel for den enkelte bruger og for den enkelte by. På den korte bane er det måske ikke en økonomisk fordel for os, men som langsigtet strategi tror jeg, at det er den helt rette vej for os.”

Læs også: Uber mener det alvorligt: Opruster i kampen for at blive børsnoteret næste år

Har opkøbt cykel-app

Allerede tidligere på året tilføjede Uber transport via el-cykler til sin app i flere amerikanske byer, da virksomheden opkøbte dele-cykel-virksomheden Jump for i omegnen af 200 millioner dollar.

Derudover har Uber også indgået en samarbejdsaftale med virksomheden Lime, der gennem det sidste år har haft stor succes med app-baseret udlejning af elektriske scootere.

Dara Khosrowshahi erkender, at Uber tjener færre penge, hvis brugeren vælger en cykel fremfor at blive hentet af en chauffør i en bil.

Men til gengæld vurderer, at han brugerne vil anvende Uber oftere.

”Vi er villige til at give afkald på en kortsigtet økonomisk gevinst på de enkelt ture, hvis vi til gengæld på den lange bane kan få større aktivitet,” siger han til Financial Times.

Læs også: Kinas svar på Uber er i store problemer: Ramt af to passager-mord på et halvt år

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job