Uber kan være på med overraskende strategiskifte: Vil satse mere på cykler og mindre på biler

I fremtiden vil Uber satse på cykel-transport, selvom det er mindre profitabelt end transport med biler.

Artikel top billede

De fleste danskere har vidst det længe: Nogle gange kommer du hurtigere frem, hvis du tager den to-hjulede i stedet for den fire-hjulede.

Det er også langsomt ved at gå op for mange amerikanere, og det er måske forklaringen på, at Uber nu i højere grad vil satse på transport via cykler i stedet for biler.

Det fortæller Ubers administrerende direktør Dara Khosrowshahi i et interview med Financial Times.

”I myldretiden er det meget ineeffektivt transportere én person gennem byen via en metal-kasse på ét ton,” siger han til avisen og tilføjer:

”Vi har muligheden for at tilpasse folks adfærd på en måde, der er en fordel for den enkelte bruger og for den enkelte by. På den korte bane er det måske ikke en økonomisk fordel for os, men som langsigtet strategi tror jeg, at det er den helt rette vej for os.”

Læs også: Uber mener det alvorligt: Opruster i kampen for at blive børsnoteret næste år

Har opkøbt cykel-app

Allerede tidligere på året tilføjede Uber transport via el-cykler til sin app i flere amerikanske byer, da virksomheden opkøbte dele-cykel-virksomheden Jump for i omegnen af 200 millioner dollar.

Derudover har Uber også indgået en samarbejdsaftale med virksomheden Lime, der gennem det sidste år har haft stor succes med app-baseret udlejning af elektriske scootere.

Dara Khosrowshahi erkender, at Uber tjener færre penge, hvis brugeren vælger en cykel fremfor at blive hentet af en chauffør i en bil.

Men til gengæld vurderer, at han brugerne vil anvende Uber oftere.

”Vi er villige til at give afkald på en kortsigtet økonomisk gevinst på de enkelt ture, hvis vi til gengæld på den lange bane kan få større aktivitet,” siger han til Financial Times.

Læs også: Kinas svar på Uber er i store problemer: Ramt af to passager-mord på et halvt år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura