Norske hardware-iværksættere på vej med helt ny mini-pc til 100 dollar

To norske iværksættere er på vej med en ny ultrabillig Linux-baseret lomme-pc.

Artikel top billede

Foto: Ecompx

Lidt mere end 600 danske kroner.

Det er prisen på den helt nye mini-pc, som det norske iværksætter-selskab Ecompx i øjeblikket arbejder på.

Det bekræfter virksomhedens administrerende direktør Sami Lazreg i en mail til Computerworld.

Her oplyser han desuden, at en masseproduceret udgave af computeren vil være klar om blot 21 dage.

”Vi satser på en pris på 100 dollar. Det vil betyde, at vi får dækket vores omkostninger, tjener penge og tilmed kan levere en maskine til en konkurrencedygtig pris,” siger Sami Lazreg, der har stiftet virksomheden sammen med Mohammed Akram, til norske tech-medie Digi.no.

Pc’en der har fået navnet Education Pocket Computer (ePC) bliver udstyret med iværksætternes eget Linux-baserede styresystem Ecompx OS.

Og når du første gang åbner pc’en bliver du mødt af en specialudviklet chatbot ved navn Zaro, som du kan stille spørgsmål til, hvis du har problemer.

Målrettet skoleelever i ulande

Computeren er især målrettet skoler i udviklingslande, og det har derfor været helt afgørende, at den bliver så let at bruge og så billig som mulig.

Derfor går de også efter at ramme en pris på 100 dollar, hvilket er omtrent samme pris, som den såkaldte OLPC (One Laptop Per Child) blev solgt til.

OLPC var en nonprofit-organisation, der for 13 år blev stiftet af den amerikanske professor Nicholas Negroponte , som ønskede at udvikle en billig til laptop til skoleelever i ulande.

Ligesom OLPC’en kan den norske pc også bruges steder, hvor der ikke er adgang til et stabilt el-net, og derfor kan der også tilkøbes en solcelle-oplader.

Læs også: Test: Billig mirakelmaskine er perfekt som strømsvag mini-pc eller server

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S