Tyske myndigheder retter søgelyset mod Facebook: Misbruger sin markedsposition til at høste data om dig

De tyske konkurrencemyndigheder er klar til at gå i flæsket på Facebook, der mistænkes for at misbruge sin dominerende markedsposition til at indsamle data om folk uden deres viden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

De tyske kartelmyndigheder vil i løbet af i år tage de første skridt mod Facebook, der ifølge de tyske myndigheder misbruger sin dominerende markedsposition til at indsamle data om folk uden deres viden og samtykke.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Vi er opmærksomme på, at dette bør – og vil – gå hurtigt,” sagde Andreas Mundt, der er præsident for de tyske kartelmyndigheder, ifølge Reuters på en pressekonference tidligere på ugen

Læs også: Har du også undret dig over Facebooks foruroligende præcise venneforslag? Dette kan være den hemmelige forklaring på fænomenet

De tyske myndigheder har især på Facebooks indsamling af data via de Facebook-ejede apps Whatsapp og Instagram, der begge er ejet af Facebook, men myndighederne gransker også Facebooks dataindsamling om folk, der ikke har en Facebook-profil.

EU har tidligere stanget store bøder ud til blandt andet Google, men ifølge Reuters ventes det ikke, at de tyske myndigheder vil gå efter en bødestraf. I stedet har de mulighed for at tvinge Facebook til at gøre noget ved problemet, hvis ikke Facebook ikke vælger at gøre det af egen drift.

Læs også:
Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Mark Zuckerberg drømte om at regere verden: Nu er han tvunget i defensiven og presset til at forandre sit livsværk

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S