Kinesisk producent overhaler Apple som verdens næststørste smartphone-leverandør

Apples iPhone-vækst er gået i stå, og selskaber mister nu sin position som verdens næststørste smartphone-producent til fremadstormende kinesisk producent.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er for første gang nogesinde større end mægtige Apple på smartphone-området.

Det meddeler analysehuset Gartner, der har kigget nærmere på salgstallene på smartphone-markedet i årets andet kvartal.

Huawei overhaler Apple efter et helt forrygende kvartal, hvor selskabets salgstal er steget med hele 38,6 procent sammenlignet med det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Huawei solgte i andet kvartal 49,8 millioner smartphones. Det er nok til at sikre selskabet en samlet markedsandel på 13,3 procent.

Dermed overhaler Huawei iPhone-producenten Apple, der med 44,7 millioner solgte iPhones sidder på en global markedsandel på 11,9 procent.

Apples vækst ligger med en fremgang på blot 0,9 procent næsten stille.

Gartner peger på, at efterspørgslen efter Apples hundedyre iPhone X er begyndt at falde meget tidligere, end det har været tilfældet med andre iPhone-modeller.

“Stigende konkurrence fra kinesiske mærker samt forbrugernes forventninger til telefonerne lægger stort pres på Apple,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset er Apple tvunget til hele tiden at sikre, at forbrugernes føler, at de får mere og mere for pengene, hvis Apple fortsat skal vokse.

I spidsen ligger fortsat Samsung med en markedsandel på 19,3 procent og 72,3 millioner solgte smartphones i kvartalet.

Samsung er dog gået 12,7 procent tilbage i kvartalet sammenlignet med det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Nummer fire på listen er kinesiske Xiaomi med 32,8 millioner solgte enheder og en markedsandel på 8,8 procent.

Nummer fem på listen er kinesiske Oppo med 28,5 millioner solgte enheder og en markedsandel på 7,6 procent.

Det betyder, at de tre store kinesiske smartphone-producenter nu tilsammen sidder på 29,7 procent af det globale smartphone-marked.

Læs også:

Huawei løfter sløret for ambitiøst mål: Vil være klodens førende smartphone-producent inden udgangen af 2019

Test af Huawei Mate 10 Pro: Endnu en sikker vinder fra kineserne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks