Kinesisk producent overhaler Apple som verdens næststørste smartphone-leverandør

Apples iPhone-vækst er gået i stå, og selskaber mister nu sin position som verdens næststørste smartphone-producent til fremadstormende kinesisk producent.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er for første gang nogesinde større end mægtige Apple på smartphone-området.

Det meddeler analysehuset Gartner, der har kigget nærmere på salgstallene på smartphone-markedet i årets andet kvartal.

Huawei overhaler Apple efter et helt forrygende kvartal, hvor selskabets salgstal er steget med hele 38,6 procent sammenlignet med det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Huawei solgte i andet kvartal 49,8 millioner smartphones. Det er nok til at sikre selskabet en samlet markedsandel på 13,3 procent.

Dermed overhaler Huawei iPhone-producenten Apple, der med 44,7 millioner solgte iPhones sidder på en global markedsandel på 11,9 procent.

Apples vækst ligger med en fremgang på blot 0,9 procent næsten stille.

Gartner peger på, at efterspørgslen efter Apples hundedyre iPhone X er begyndt at falde meget tidligere, end det har været tilfældet med andre iPhone-modeller.

“Stigende konkurrence fra kinesiske mærker samt forbrugernes forventninger til telefonerne lægger stort pres på Apple,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset er Apple tvunget til hele tiden at sikre, at forbrugernes føler, at de får mere og mere for pengene, hvis Apple fortsat skal vokse.

I spidsen ligger fortsat Samsung med en markedsandel på 19,3 procent og 72,3 millioner solgte smartphones i kvartalet.

Samsung er dog gået 12,7 procent tilbage i kvartalet sammenlignet med det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Nummer fire på listen er kinesiske Xiaomi med 32,8 millioner solgte enheder og en markedsandel på 8,8 procent.

Nummer fem på listen er kinesiske Oppo med 28,5 millioner solgte enheder og en markedsandel på 7,6 procent.

Det betyder, at de tre store kinesiske smartphone-producenter nu tilsammen sidder på 29,7 procent af det globale smartphone-marked.

Læs også:

Huawei løfter sløret for ambitiøst mål: Vil være klodens førende smartphone-producent inden udgangen af 2019

Test af Huawei Mate 10 Pro: Endnu en sikker vinder fra kineserne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S