Berlin er et hit hos danske it-virksomheder

Danske it-virksomheder søger i stigende grad sydpå til Berlin for at få storby-fordele.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

En stribe danske it-virksomheder drager sydpå til Tysklands hovedstad i jagten på konkurrencefordele som kvalificeret arbejdskraft, lavere leveomkostninger og netværksfordele.

Blandt andre datacenter og fiberselskabet Globalconnect, app-selskabet Nodes og konsulentfirmaet Right People Group har ekspanderet aktiviteterne til Berlin. Det skriver netmediet It-watch.

Manglende dansk arbejdskraft har også drevet andre danske virksomheder til at søge mod den tyske metropol. Hos fintech-virksomheden Pleo var leveomkostninger i København for høje til at tiltrække den fornødne kompetence.

"Vi føler, at vi har en attraktiv by og en attraktiv arbejdsplads (i København, red), men vi bliver diskvalificeret. De vælger Berlin eller Barcelona i stedet, for så har de 30-40 pct. mere i rådighedsbeløb til dem selv," forklarer Pleo-stifter Jeppe Rindom til Finans.

Se også: Ugen i tech: Her er de tre vigtigste tendenser fra årets IFA-elektronikmesse i Berlin

Netværksfordele

Berlins jobmarked, størrelse og placering gør, at byen ikke bare tiltrækker danske virksomheder, men også folk fra hele Europa.

Det påpeger Danmarks ambassadør i Tyskland, Friis Arne Petersen, overfor It-watch, som i et interview lister fordelene ved Berlin som by.

"Der er tale om, at Berlin er ved at blive et nyt center for innovation og startups indenfor digitale virksomheder. Det ser vi bredt. Berlin er billig i forhold til Hamborg og München, og det er attraktivt at være her," lyder det fra ambassadøren.

Se også: På tur til Berlin? Så skal du på computerspilsmuseet

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S