Telenor aktiverer sin første 5G-baserede mast herhjemme i midten af København: Her er Telenors 5G-plan med masten

Telenor er klar med selskabets første mast baseret på 5G-teknologi herhjemme, som selskabet nu tænder for i det indre København. Og mange flere er på vej. Man vil med den rette telefon 'kunne få en del af den brugeroplevelse, der er i 5G," fortæller udviklingsdirektør Peter Ditlev Nødbak til Computerworld.

Artikel top billede

Udviklingsdirektør Peter Ditlev Nødbak. Foto: Telenor (Foto: Photo: LARS NYBOELL)

Premium Kun for abonnenter
Telenor aktiverer selskabets første mast herhjemme, der er baseret på 5G-teknologi med mulighed for hastigheder på op mod 1Gb/s.

Den avancerede mast befinder sig på toppen af en ejendom i Dronningens Tværgade klods op og ned af Kongens Have i det indre København.

Masten kan ifølge Telenor “levere datahastigheder med helt op til 1 Gbit/s - den enorme hastighed og kapacitet i mobilnetværket er det første skridt mod fremtidens aktive 5G-netværk.”

Men det betyder ikke, at alle københavnerne og andre, der færdes i det indre København, af den

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S