Huawei beskyldes for at snyde med benchmarks: I realiteten kan telefonerne være halvt så hurtige

Huawei benytter sig af særlige profiler det giver misvisende test-resultater, mener hardware-eksperterne fra Anandtech.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Når en telefons ydelse vurderes, er benchmark-app som GFXBench og Antutu populære værktøjer til hurtigt at bestemme, hvorvidt telefon A er hurtigere end telefon B.

Derfor er de populære apps også i mobilproducenternes søgelys, når softwaren skal optimeres til enhederne.

I Huaweis tilfælde er optimeringerne dog så omsiggribende, at testresultaterne bliver misvisende, konkluderer netmediet Anandtech i en større udredning.

Her dokumenterer mediet, hvordan telefoner som Huaweis Honor Play med en Kirin 970 ombord (den samme som i dag snurrer i P20 og P20 Pro modellerne) leverer vidt forskellige resultater alt efter, om optimeringerne er slået til.

I en enkel grafik-præget disciplin, GFXBench’s ’T-rex Offscreen’, opnås ekstreme udsving.

Med optimeringerne yder processoren mere end 90 procent mere, mens strømforbruget eksploderer til 8,57 watt mod 4,39 watt, når den såkaldte ’whitelisting’ er slået fra.

I øvrige tests er forskellen mellem de to tilstande på mellem 10 og 50 procent.

Her noterer mediet, at Huawei i praksis leverer en lavere ydelse, end den, som processoren er i stand til på papiret.

Selv om en processor som Kirin 970 snurrer med op til 2,4 GHz, er de faktiske frekvenser langt lavere.

Se også: Test af Huawei P20 og P20 Lite: De er nærmest identiske, men den ene er ikke pengene værd

Huawei: De andre gør det også

I et svar på tiltale om fusk med test-programmerne, svarer selskabets software-chef for Consumer Business Group, dr. Wang Chenglu, at testprogrammerne grundlæggende ikke afspejler hverdagsbrug.

I stedet mener han, at de bliver stadig mere afkoblede fra realiteten, mens han efterlyser bedre, standardiserede test-applikationer.

Her påpeger han, at der for andre parametre, såsom talekvalitet,, eksisterer benchmarks, som er anerkendt af hele industrien.

”I Android-økosystemet findes der andre producenter, der giver misvisende tal”, siger han.

Han nævner en anden udbredt kinesisk mobilproducent.

”Det er en udbredt praksis i Kina”, understreger han.

Huawei påpeger her, at selskabet gerne vil være mere åben over for forbrugerne, men at andre konkurrenter fortsat leverer urealistiske tal.

Tidligere er mobilproducenter som Samsung, OnePlus, LG og en stribe andre blevet taget i at snyde på vægten, når det gælder benchmark-apps.

Læs også: Kendt mobilproducent snyder sig til hurtigere benchmarkresultater: Telefoner langt fra så hurtige som påstået

Også danske enheder er berørt

De misvisende resultater vil også være at finde på selskabets danske toptelefoner, da de opererer med samme software som i udlandet, bekræfter Huawei Danmark til Computerworld.

På Computerworlds testeksemplar af P20 Pro vil enkelte testapps også udvise en lignende adfærd, hvor processoren også lynhurtigt drosler ned til væsentlige lavere frekvenser end de reklamerede 2,4 GHz.

Huawei Danmark pointerer her, at P20-serien har en dedikeret high-performance modus, der kan slås til i indstillingerne, hvis processorens kræfter vil udnyttes fuldt ud.

Læs også: Huawei løfter sløret for ambitiøst mål: Vil være klodens førende smartphone-producent inden udgangen af 2019

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S