Kreditkortsvindel eksploderer i Danmark: I 2017 blev der svindlet for næsten 100 millioner kroner

Danmark kommer ind på europæisk tredjeplads over lande, hvor kreditkortsvindlen er steget mest i det seneste år. Omfanget af kreditkortsvindel i Danmark ramte næsten 100 millioner kroner i 2017.

Artikel top billede

På trods af adskillige sikkerhedstiltag har svindel med kreditkort nu placeret Danmark i en uheldig position sammenlignet med vores europæiske naboer.

I 2017 steg kreditkortsvindlen i Danmark med syv procent til 99 millioner kroner, og det giver Danmark en placering som det land i Europa, hvor kreditkortsvindlen er steget tredjemest i løbet af 2017.

Det viser tal fra analysesoftwarefirmaet FICO og Euromonitor International.

I alt er der blevet svindlet for 1,6 milliarder euro, svarende til næsten 12 milliarder kroner, i de 21 lande, der har været inkluderet i undersøgelsen.

Det er en stigning på 30 millioner kroner, som svarer til to procent.

Kortsvindel er steget mest i Østrig

Otte af landene i undersøgelsen har oplevet en stigning i kortsvindlen i løbet af det seneste år.

Værst står det til i Østrig, hvor kortsvindlen er steget med hele 20 procent.

På den lidet flatterende andenplads finder vi Ungarn, hvor kortsvindlen har fået et nøk opad med 14 procent, før Danmark kommer ind på tredjepladsen.

Det er værd at bemærke, at kortsvindlen også er steget med 7 procent i Norge, som er at finde på fjerdepladsen, mens der ikke er nogen ændring at spore i Sverige.

Holland topper positiv udvikling

I den anden ende af skalen har otte lande formået at mindske omfanget af kreditkortsvindlen.

Listen toppes af Holland, der har formået at sænke svindlen med 35 procent.

Hefter kommer Grækenland, som har presset kreditkortsvindlen ned med 10 procent og så Storbritannien, der har oplevet et fald på otte procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S