Kreditkortsvindel eksploderer i Danmark: I 2017 blev der svindlet for næsten 100 millioner kroner

Danmark kommer ind på europæisk tredjeplads over lande, hvor kreditkortsvindlen er steget mest i det seneste år. Omfanget af kreditkortsvindel i Danmark ramte næsten 100 millioner kroner i 2017.

Artikel top billede

På trods af adskillige sikkerhedstiltag har svindel med kreditkort nu placeret Danmark i en uheldig position sammenlignet med vores europæiske naboer.

I 2017 steg kreditkortsvindlen i Danmark med syv procent til 99 millioner kroner, og det giver Danmark en placering som det land i Europa, hvor kreditkortsvindlen er steget tredjemest i løbet af 2017.

Det viser tal fra analysesoftwarefirmaet FICO og Euromonitor International.

I alt er der blevet svindlet for 1,6 milliarder euro, svarende til næsten 12 milliarder kroner, i de 21 lande, der har været inkluderet i undersøgelsen.

Det er en stigning på 30 millioner kroner, som svarer til to procent.

Kortsvindel er steget mest i Østrig

Otte af landene i undersøgelsen har oplevet en stigning i kortsvindlen i løbet af det seneste år.

Værst står det til i Østrig, hvor kortsvindlen er steget med hele 20 procent.

På den lidet flatterende andenplads finder vi Ungarn, hvor kortsvindlen har fået et nøk opad med 14 procent, før Danmark kommer ind på tredjepladsen.

Det er værd at bemærke, at kortsvindlen også er steget med 7 procent i Norge, som er at finde på fjerdepladsen, mens der ikke er nogen ændring at spore i Sverige.

Holland topper positiv udvikling

I den anden ende af skalen har otte lande formået at mindske omfanget af kreditkortsvindlen.

Listen toppes af Holland, der har formået at sænke svindlen med 35 procent.

Hefter kommer Grækenland, som har presset kreditkortsvindlen ned med 10 procent og så Storbritannien, der har oplevet et fald på otte procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS