Ny barsk DXC-boss skal vende selskabets massive vækstkrise: Han fyrede alle de dårligste sælgere i hele Norden

Interview: Peter Winther-Schmidt er manden, der skal vende den mangeårige vækstkrise hos mastodonten DXC Technology. For at nå det mål har den nye administrerende direktør for Danmark måttet tage drastiske midler i brug: "Vi tog de sælgere ud, der ikke kunne sælge."

Artikel top billede

Peter Winther-Schmidt, administrerende direktør for DXC Technology i Danmark, har et mål om, at selskabets kundeportefølje skal være ligeligt fordelt mellem offentlige og private kunder. I dag udgør de offentlige kunder omkring 80 procent. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvor slemt det står til hos DXC Technology i Danmark
  • Få indsigt i den store plan der skal vende skuden
  • Læs hvorfor det var nødvendigt at fyre størstedelen af selskabets nordiske sælgere
  • Find ud af hvad målsætningen er for det kommende år
  • Se hvilke kunder selskabet satser på fremover
1.641
8:15 min
1. oktober.

På den dato kan Peter Winther-Schmidt fejre seks måneders jubilæum som øverste chef for DXC Technology i Danmark, men der er endnu ikke meget at fejre for den danske del af den globale it-leverandør, der 1. april 2017 opslugte CSC.

Med overtagelsen af CSC fulgte nemlig en tirade af offentlige it-skandaler i Danmark siden årtusindeskiftet, hvilket har bidraget til en massiv vækstkrise, hvor selskabets omsætning er blevet næsten halveret over en femårig periode.

Samtidig har selskabet på blot tre år tabt mere end 1,5 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S