Tusindvis af borgere er under mistanke for skjule kryptovaluta for milliarder af kroner

De norske skattemyndigheder vurderer, at problemet med skjulte formuer i bitcoin og andre kryptovalutaer er så omfangsrigt, at det har betydning for landets samlede skatteprovenue.

Artikel top billede

Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash (Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

De norske skattemyndigheder har mistanke om, at mindst 30.000 nordmænd har en formue i bitcoin og andre kryptovalutaer.

Et tal der står i kontrakt til, at blot 8.000 nordmænd frivilligt har rapporteret, at de har tjent en formue eller erhvervet sig gevinster på kryptovalutaer.

Det skriver den norske erhvervsavis Dagens Næringsliv.

Ifølge de norske skattemyndigheder er de 30.000 et foreløbigt tal, som sandsynligvis vil vokse med tiden, og myndighederne antager, at norske borger samlet set har en formue på over 5 milliarder norske kroner i kryptovalutaer.

Det svarer med den aktuelle kurs til 3,87 milliarder danske kroner.

”Da jeg så beløbene stod det klart for mig, at det her er et område, som har betydning for det samlede norske skatteprovenue,” siger Christian Holte, der er skattedirektør hos de norske skattemyndigheder til Dagens Næringsliv.

Skattedirektøren påpeger desuden, at myndigheder også antager, at der er underrapportering hos de borgere, der frivilligt har oplyst, at de har en formue i kryptovalutaer.

”Vi får hele tiden bedre muligheder for at følge med i, hvem der har indtægter og formuer på dette område. Blandt de 8.000 som rapporteret er der nok også en del, som ikke har rapporteret helt korrekt. Det er ikke nødvendigvis bevidst, men det betyder, at de eksempelvis har rapporteret kryptovaluta som en 'formue', mens en del skulle have været rapporteret som en 'indtægt',” siger Christian Holte til Dagens Næringsliv.

Læs også:
Blockchain-rapport revser industrien: Størstedelen af de førende kryptovalutaer er ubrugelige

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse