EU-kommissionen vil oprette et it-sikkerhedsnetværk: Vil afsætte mere end 15 milliarder kroner til projektet

Landende i EU skal være langt bedre til at samarbejde om it-sikkerheden. Det mener EU Kommissionen, der vil oprette et netværk for cybersikkerhed, der blandt andet skal samle den viden der i dag er i EU om it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: © European Union 2017 - Source : EP / Genevieve ENGEL)

EU Kommissionen foreslår at bruge mere end 15 milliarder kroner på et netværk, der blandt andet skal beskytte EU's økonomi, samfund og demokrati.

Det skal ske gennem et såkaldt europæisk cybersikkerhedsnetværk, skriver EU i en pressemeddelse.

Netværket skal desuden være med til at skabe en bedre koordination omkring cybersikkerhed mellem EU's medlemslande.

“Europa er nødt til at pulje den eksisterende indsats om cybersikkerhed, fordi man kun kan beskytte borgerne effektivt, hvis man bliver ledende inden for den næste generation af cybersikkerhed og digital teknologi,” skriver EU kommissionen i meddelelsen.

Netværket skal samle eksisterende viden

EU Kommissionen skriver desuden, at det nye netværk skal være med til at koordinere allerede eksisterende projekter inden for cybersikkerhed, for at sikre den største effektivitet.

Det sker blandt andet ved at samle den viden, der allerede findes i de mere end 660 Cybersikkerheds centre der i dag findes i hele EU.

De mange milliader der skal bruges på det nye netværk skal tages fra EU's budget for 2021-2027, foreslår kommissionen.

“Forslaget vil give offentlige myndigheder og virksomheder mulighed for mere effektitv at forhindre og reagere på cybertrusler på tværs af medlemslandende, og det giver dem mulighed for at få adgang til den nyeste viden inden for cybersikkerhed,” lyder det fra kommissionen.

Dermed håber kommissionen på, at det nye tiltag kan være med til at mindske antallet af hackerangreb der bliver udført i EU.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job