EU-kommissionen vil oprette et it-sikkerhedsnetværk: Vil afsætte mere end 15 milliarder kroner til projektet

Landende i EU skal være langt bedre til at samarbejde om it-sikkerheden. Det mener EU Kommissionen, der vil oprette et netværk for cybersikkerhed, der blandt andet skal samle den viden der i dag er i EU om it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: © European Union 2017 - Source : EP / Genevieve ENGEL)

EU Kommissionen foreslår at bruge mere end 15 milliarder kroner på et netværk, der blandt andet skal beskytte EU's økonomi, samfund og demokrati.

Det skal ske gennem et såkaldt europæisk cybersikkerhedsnetværk, skriver EU i en pressemeddelse.

Netværket skal desuden være med til at skabe en bedre koordination omkring cybersikkerhed mellem EU's medlemslande.

“Europa er nødt til at pulje den eksisterende indsats om cybersikkerhed, fordi man kun kan beskytte borgerne effektivt, hvis man bliver ledende inden for den næste generation af cybersikkerhed og digital teknologi,” skriver EU kommissionen i meddelelsen.

Netværket skal samle eksisterende viden

EU Kommissionen skriver desuden, at det nye netværk skal være med til at koordinere allerede eksisterende projekter inden for cybersikkerhed, for at sikre den største effektivitet.

Det sker blandt andet ved at samle den viden, der allerede findes i de mere end 660 Cybersikkerheds centre der i dag findes i hele EU.

De mange milliader der skal bruges på det nye netværk skal tages fra EU's budget for 2021-2027, foreslår kommissionen.

“Forslaget vil give offentlige myndigheder og virksomheder mulighed for mere effektitv at forhindre og reagere på cybertrusler på tværs af medlemslandende, og det giver dem mulighed for at få adgang til den nyeste viden inden for cybersikkerhed,” lyder det fra kommissionen.

Dermed håber kommissionen på, at det nye tiltag kan være med til at mindske antallet af hackerangreb der bliver udført i EU.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS