EU-kommissionen vil oprette et it-sikkerhedsnetværk: Vil afsætte mere end 15 milliarder kroner til projektet

Landende i EU skal være langt bedre til at samarbejde om it-sikkerheden. Det mener EU Kommissionen, der vil oprette et netværk for cybersikkerhed, der blandt andet skal samle den viden der i dag er i EU om it-sikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: © European Union 2017 - Source : EP / Genevieve ENGEL)

EU Kommissionen foreslår at bruge mere end 15 milliarder kroner på et netværk, der blandt andet skal beskytte EU's økonomi, samfund og demokrati.

Det skal ske gennem et såkaldt europæisk cybersikkerhedsnetværk, skriver EU i en pressemeddelse.

Netværket skal desuden være med til at skabe en bedre koordination omkring cybersikkerhed mellem EU's medlemslande.

“Europa er nødt til at pulje den eksisterende indsats om cybersikkerhed, fordi man kun kan beskytte borgerne effektivt, hvis man bliver ledende inden for den næste generation af cybersikkerhed og digital teknologi,” skriver EU kommissionen i meddelelsen.

Netværket skal samle eksisterende viden

EU Kommissionen skriver desuden, at det nye netværk skal være med til at koordinere allerede eksisterende projekter inden for cybersikkerhed, for at sikre den største effektivitet.

Det sker blandt andet ved at samle den viden, der allerede findes i de mere end 660 Cybersikkerheds centre der i dag findes i hele EU.

De mange milliader der skal bruges på det nye netværk skal tages fra EU's budget for 2021-2027, foreslår kommissionen.

“Forslaget vil give offentlige myndigheder og virksomheder mulighed for mere effektitv at forhindre og reagere på cybertrusler på tværs af medlemslandende, og det giver dem mulighed for at få adgang til den nyeste viden inden for cybersikkerhed,” lyder det fra kommissionen.

Dermed håber kommissionen på, at det nye tiltag kan være med til at mindske antallet af hackerangreb der bliver udført i EU.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec