GlobalConnect-stifter står til at score stort millionbeløb på nyt salg

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at score kassen på GlobalConnects fusion med Broadnet, efter han for et par år siden blev milliardær på at sælge aktiemajoriteten.

Artikel top billede

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at tjene en rigtig god skilling på den kommende fusion mellem GlobalConnect og norske Broadnet.

De to selskaber - der begge har den svenske kapitalfond EQT som hovedaktionær - meddelte torsdag, at de fusionerede med den tidligere TDC-kaptajn Martin Lippert som direktør.

Det kan du læse mere om her: GlobalConnect fusionerer med norsk fiberkæmpe: Dansk direktør færdig i selskabet - tidligere TDC-topchef bliver ny CEO

Med fusionen har Niels Zibrandtsen valgt af afhænde sin sidste portion af GlobalConnect-aktier.

Han ejede nemlig indtil juli fortsat 20 procent af sit livsværk, efter han i 2016 solgte 80 procent til EQT.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-millionær sælger: Landets største datacenter-virksomhed GlobalConnect solgt

Det er uklart, hvor meget Niels Zibrandtsen har solgt de sidste 20 procent for.

Men ifølge Børsens udregninger, som bygger på tal fra det norske erhvervsmedie E24, står han til at score ‘op mod 700 millioner’ på salget.

Niels Zibrandtsen og hans familie tjente 1,3 milliarder kroner på salget af GlobalConnect i 2016. Han stiftede selskabet for mere end 20 år siden og var den første herhjemme ud over TDC, der begyndte at anlægge eget fibernetværk.

Hans private selskab, Zibra A/S, landede i fjor et overskud på netop de 1,3 milliarder kroner og udbetale et særligt dividende til ejerne på 572 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse