GlobalConnect-stifter står til at score stort millionbeløb på nyt salg

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at score kassen på GlobalConnects fusion med Broadnet, efter han for et par år siden blev milliardær på at sælge aktiemajoriteten.

Artikel top billede

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at tjene en rigtig god skilling på den kommende fusion mellem GlobalConnect og norske Broadnet.

De to selskaber - der begge har den svenske kapitalfond EQT som hovedaktionær - meddelte torsdag, at de fusionerede med den tidligere TDC-kaptajn Martin Lippert som direktør.

Det kan du læse mere om her: GlobalConnect fusionerer med norsk fiberkæmpe: Dansk direktør færdig i selskabet - tidligere TDC-topchef bliver ny CEO

Med fusionen har Niels Zibrandtsen valgt af afhænde sin sidste portion af GlobalConnect-aktier.

Han ejede nemlig indtil juli fortsat 20 procent af sit livsværk, efter han i 2016 solgte 80 procent til EQT.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-millionær sælger: Landets største datacenter-virksomhed GlobalConnect solgt

Det er uklart, hvor meget Niels Zibrandtsen har solgt de sidste 20 procent for.

Men ifølge Børsens udregninger, som bygger på tal fra det norske erhvervsmedie E24, står han til at score ‘op mod 700 millioner’ på salget.

Niels Zibrandtsen og hans familie tjente 1,3 milliarder kroner på salget af GlobalConnect i 2016. Han stiftede selskabet for mere end 20 år siden og var den første herhjemme ud over TDC, der begyndte at anlægge eget fibernetværk.

Hans private selskab, Zibra A/S, landede i fjor et overskud på netop de 1,3 milliarder kroner og udbetale et særligt dividende til ejerne på 572 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S