GlobalConnect-stifter står til at score stort millionbeløb på nyt salg

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at score kassen på GlobalConnects fusion med Broadnet, efter han for et par år siden blev milliardær på at sælge aktiemajoriteten.

Artikel top billede

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at tjene en rigtig god skilling på den kommende fusion mellem GlobalConnect og norske Broadnet.

De to selskaber - der begge har den svenske kapitalfond EQT som hovedaktionær - meddelte torsdag, at de fusionerede med den tidligere TDC-kaptajn Martin Lippert som direktør.

Det kan du læse mere om her: GlobalConnect fusionerer med norsk fiberkæmpe: Dansk direktør færdig i selskabet - tidligere TDC-topchef bliver ny CEO

Med fusionen har Niels Zibrandtsen valgt af afhænde sin sidste portion af GlobalConnect-aktier.

Han ejede nemlig indtil juli fortsat 20 procent af sit livsværk, efter han i 2016 solgte 80 procent til EQT.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-millionær sælger: Landets største datacenter-virksomhed GlobalConnect solgt

Det er uklart, hvor meget Niels Zibrandtsen har solgt de sidste 20 procent for.

Men ifølge Børsens udregninger, som bygger på tal fra det norske erhvervsmedie E24, står han til at score ‘op mod 700 millioner’ på salget.

Niels Zibrandtsen og hans familie tjente 1,3 milliarder kroner på salget af GlobalConnect i 2016. Han stiftede selskabet for mere end 20 år siden og var den første herhjemme ud over TDC, der begyndte at anlægge eget fibernetværk.

Hans private selskab, Zibra A/S, landede i fjor et overskud på netop de 1,3 milliarder kroner og udbetale et særligt dividende til ejerne på 572 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network