GlobalConnect-stifter står til at score stort millionbeløb på nyt salg

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at score kassen på GlobalConnects fusion med Broadnet, efter han for et par år siden blev milliardær på at sælge aktiemajoriteten.

Artikel top billede

GlobalConnect-stifter Niels Zibrandtsen står til at tjene en rigtig god skilling på den kommende fusion mellem GlobalConnect og norske Broadnet.

De to selskaber - der begge har den svenske kapitalfond EQT som hovedaktionær - meddelte torsdag, at de fusionerede med den tidligere TDC-kaptajn Martin Lippert som direktør.

Det kan du læse mere om her: GlobalConnect fusionerer med norsk fiberkæmpe: Dansk direktør færdig i selskabet - tidligere TDC-topchef bliver ny CEO

Med fusionen har Niels Zibrandtsen valgt af afhænde sin sidste portion af GlobalConnect-aktier.

Han ejede nemlig indtil juli fortsat 20 procent af sit livsværk, efter han i 2016 solgte 80 procent til EQT.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-millionær sælger: Landets største datacenter-virksomhed GlobalConnect solgt

Det er uklart, hvor meget Niels Zibrandtsen har solgt de sidste 20 procent for.

Men ifølge Børsens udregninger, som bygger på tal fra det norske erhvervsmedie E24, står han til at score ‘op mod 700 millioner’ på salget.

Niels Zibrandtsen og hans familie tjente 1,3 milliarder kroner på salget af GlobalConnect i 2016. Han stiftede selskabet for mere end 20 år siden og var den første herhjemme ud over TDC, der begyndte at anlægge eget fibernetværk.

Hans private selskab, Zibra A/S, landede i fjor et overskud på netop de 1,3 milliarder kroner og udbetale et særligt dividende til ejerne på 572 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics