Sundhedsminister: Der ville være fordele i at have ét EPJ-system i Danmark

Der vil være en række fordele i at have blot ét EPJ-system, som dækker hele landet fremfor rækken af systemer, som vi har i dag, mener sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V)

Artikel top billede

Foto: Sundhedsministeriet/Flemming Leitorp. (Foto: Leitorp + Vadskær ApS)

Der ville være fordele ved at have et enkelt, sammehængende EPJ-system, som dækker hele Danmark fremfor de forskellige, som regionerne i dag har valgt.

Sådan lyder det fra sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) i et svar til Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg.

“Der vil være en række klare fordele ved at konsolidere til ét EPJ-system i Danmark, som ville kunne imødegå en række af de udfordringer, som i dag opleves med it-systemerne på de danske sygehuse,” lyder det fra Ellen Trane Nørby.

I svaret til udvalget - som du finder her - peger hun på, at blandt andet patientdata vil være lettere tilgængelige på tværs af sygehusene.

Samtidig vil det ‘være en fordel, at sundhedspersoner kun skal lære at arbejde i ét EPJ-system, ligesom det andet lige vil give mere fleksibilitet ift. mobiliteten af både patienter og klinikere på tværs af landet,” hedder det.

Ifølge sundhedsministeren vil et samlet EPJ-system, som dækker alle regioner i hele landet kunne føre til lavere omkostninger til drift, vedlighehold og og udvikling.

Det skyldes, at “der vil være stordriftsfordele ved, at tilretninger kun skal laves én gang til et enkelt system i stedet for flere gange til flere systemer,” meddeler ministeren.

Også ulemper

I dag tegner der sig et billede af et todelt Danmark på EPJ-fronten.

Region H og Region Sjælland har valgt den udskældte Sundhedsplatformen fra amerikanske Epic med NNIT som underleverandør, mens de jydske regioner har valgt Systematics løsning.

Sundhedsministeren peger i svaret til udvalget på, at et samle, landsdækkende EPJ-system også vil indebære en række udfordringer.

“Etableringen af ét nationalt EPJ-system vil imidlertid også indebære en central udfordring i, at den samlede drift af sygehusene hænger tæt sammen med driften af it og digitale løsninger. Når regionerne derfor i dag, som en integreret del af det samlede ansvar for driften af sygehusene, også har ansvar for indkøb og drift af it-systemerne tilgodeser det, at både valget af EPJ-system, drift og videreudvikling kan prioriteres i forhold til de kliniske arbejdsgange og opgaver mv., som ligger i den enkelte region,” hedder det.

Ministeren peger på, at regeringen i den kommende sundhedsreform vil igangsætte ‘en række indsatser’ til at sikre bedre sammenhæng i patientbehandlingen på tværs af de danske sygehuse.

Se hele svaret fra sundhedsministeren til Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg her.

Læs også: Regionsformand forudser opdeling af Danmark: Vestdanmark samler sig om Systematics løsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S