Facebook udvider dusøren: Nu bliver brugere også belønnet for at finde sikkerhedsbrist hos tredjepart

Facebook udvider nu sit dusørprogram til ikke bare at omfatte brugere der finder sårbarheder i selskabets egen software, men til også at omfatte tredjepart-applikationer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Brugere eller sikkerhedsforskere der kan finde sårbarheder hos Facebooks tredjeparts applikationer bliver nu også belønnet af Facebook.

Det skriver Wired.

Dusøren har ellers kun omfattet Facebooks egen software, men ifølge mediet har den omdiskuteret Cambrige Analytica-skandale betydet, at selskabet har været nødt til at vise, at man også tager tredjepartssikkerhed seriøst.

Tidligere har det ellers været op til tredjepart udviklerne selv at udlodde dusører eller håndtere beskeder om sikkerhedssårbarheder.

Udvidelsen af dusøren fokuserer primært på sikkerhedssårbarheder der afslører brugernes data.

Fordobler dusøren

Udover udvidelsen bliver dusøren også fordoblet, skriver Wired.

Ifølge det amerikanske medie har Facebook udbetalt omkring 6 millioner dollars eller cirka 38 millioner kroner til sikkerhedsprofessionelle, der har fundet forskellige sikkerhedsbrister, siden 2011.

"Det her er en del af en løbende indsats for at forbedre sikkerheden og privatlivet for folk, der bruger Facebook," siger Dan Gurfinkel, sikkerhedsmanager hos Facebook ifølge Wired.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job