Facebook er virksomheden der kan eje verden, hvis den kommer helskindet igennem sin identitetskrise

Selvom Facebooks aktie er blevet sendt til tælling over sommeren, har den gode odds i fremtiden. Selvskabet har nemlig en unik evne til at navigere igennem kriser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvordan Facebooks succes blev til
  • Lær om selskabets krisehåndtering
  • Læs, hvordan Facebook vil kunne navigere ud af krisen
1.225
6:15 min
Meget er sket siden Mark Zuckerberg i sit kollegieværelse lagde kimen til hvad der skulle blive klodens førende sociale medie.

Hvad der startede som et hyggeprojekt, er siden debuten i februar 2004 eksploderet til en platform for alt fra venskaber, nyheder, spil, chat, dating og hele vejen til yderst skræddersyede reklamer, politisk manipulation, terrorist-rekruttering og hate speech.

Facebook er det medie, der kommer tættest på sine over 2,2 milliarder brugere.

Det er et internet i internettet som både er blevet udråbt som både en frelser og en trussel mod alt fra ytringsfriheden, demokratiet og i yderste instans vores menneskelighed.

En status over virksomheden er på sin plads, nu hvor den sammen med klodens førende tech-virksomheder kæmper for en plads i billionnær-klubben.

Og så var det vist også noget med en skandale. Den kommer vi til.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job