Facebook er virksomheden der kan eje verden, hvis den kommer helskindet igennem sin identitetskrise

Selvom Facebooks aktie er blevet sendt til tælling over sommeren, har den gode odds i fremtiden. Selvskabet har nemlig en unik evne til at navigere igennem kriser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvordan Facebooks succes blev til
  • Lær om selskabets krisehåndtering
  • Læs, hvordan Facebook vil kunne navigere ud af krisen
1.225
6:15 min
Meget er sket siden Mark Zuckerberg i sit kollegieværelse lagde kimen til hvad der skulle blive klodens førende sociale medie.

Hvad der startede som et hyggeprojekt, er siden debuten i februar 2004 eksploderet til en platform for alt fra venskaber, nyheder, spil, chat, dating og hele vejen til yderst skræddersyede reklamer, politisk manipulation, terrorist-rekruttering og hate speech.

Facebook er det medie, der kommer tættest på sine over 2,2 milliarder brugere.

Det er et internet i internettet som både er blevet udråbt som både en frelser og en trussel mod alt fra ytringsfriheden, demokratiet og i yderste instans vores menneskelighed.

En status over virksomheden er på sin plads, nu hvor den sammen med klodens førende tech-virksomheder kæmper for en plads i billionnær-klubben.

Og så var det vist også noget med en skandale. Den kommer vi til.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura