Facebook er virksomheden der kan eje verden, hvis den kommer helskindet igennem sin identitetskrise

Selvom Facebooks aktie er blevet sendt til tælling over sommeren, har den gode odds i fremtiden. Selvskabet har nemlig en unik evne til at navigere igennem kriser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvordan Facebooks succes blev til
  • Lær om selskabets krisehåndtering
  • Læs, hvordan Facebook vil kunne navigere ud af krisen
1.225
6:15 min
Meget er sket siden Mark Zuckerberg i sit kollegieværelse lagde kimen til hvad der skulle blive klodens førende sociale medie.

Hvad der startede som et hyggeprojekt, er siden debuten i februar 2004 eksploderet til en platform for alt fra venskaber, nyheder, spil, chat, dating og hele vejen til yderst skræddersyede reklamer, politisk manipulation, terrorist-rekruttering og hate speech.

Facebook er det medie, der kommer tættest på sine over 2,2 milliarder brugere.

Det er et internet i internettet som både er blevet udråbt som både en frelser og en trussel mod alt fra ytringsfriheden, demokratiet og i yderste instans vores menneskelighed.

En status over virksomheden er på sin plads, nu hvor den sammen med klodens førende tech-virksomheder kæmper for en plads i billionnær-klubben.

Og så var det vist også noget med en skandale. Den kommer vi til.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos