Facebook er virksomheden der kan eje verden, hvis den kommer helskindet igennem sin identitetskrise

Selvom Facebooks aktie er blevet sendt til tælling over sommeren, har den gode odds i fremtiden. Selvskabet har nemlig en unik evne til at navigere igennem kriser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvordan Facebooks succes blev til
  • Lær om selskabets krisehåndtering
  • Læs, hvordan Facebook vil kunne navigere ud af krisen
1.225
6:15 min
Meget er sket siden Mark Zuckerberg i sit kollegieværelse lagde kimen til hvad der skulle blive klodens førende sociale medie.

Hvad der startede som et hyggeprojekt, er siden debuten i februar 2004 eksploderet til en platform for alt fra venskaber, nyheder, spil, chat, dating og hele vejen til yderst skræddersyede reklamer, politisk manipulation, terrorist-rekruttering og hate speech.

Facebook er det medie, der kommer tættest på sine over 2,2 milliarder brugere.

Det er et internet i internettet som både er blevet udråbt som både en frelser og en trussel mod alt fra ytringsfriheden, demokratiet og i yderste instans vores menneskelighed.

En status over virksomheden er på sin plads, nu hvor den sammen med klodens førende tech-virksomheder kæmper for en plads i billionnær-klubben.

Og så var det vist også noget med en skandale. Den kommer vi til.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse