TDC fortsætter massiv cloud-oprustning: Se selskabets fire cloud-køb her

TDC Erhverv råder nu over fire cloud-investeringer. Se selskabets cloud-investeringer og læs mere om strategien her.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

I august betalte TDC et større tocifret millionbeløb for 40 procent af den danske virksomhed Cloudeon, der har haft massiv vækst.

Selskabet omsatte for 10 millioner kroner i selskabets første leveår i 2016, men allerede året efter var omsætningen steget til 44 millioner kroner, og i 2018 forventer Cloudeon at nå op omkring 100 millioner kroner i omsætning.

Det kan du læse mere om her: TDC køber 40 procent af dansk cloud-komet for større tocifret millionbeløb

Opkøbet blev dengang beskrevet som en del af TDC's nye cloud-strategi, og den fortsætter nu.

TDC Erhverv har nemlig opkøbt den lille danske cloud-virksomhed CC Factory, der blandt andet leverer cloud-baserede løsninger fra amerikanske Genesys. Det skriver ITwatch.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Hvem er CC Factory

CC Factory, der ledes af direktør Andrew Watson og er placeret i Brøndby, er et relativt ubeskrevet blad i den den it-verden.

Selskabet oplyser ikke i sin omsætning, men kom ud af 2017 med et overskud på 581.000 kroner, mens personaleomkostninger udgjorde 3,4 millioner kroner fordelt på selskabets fem medarbejdere.

TDC ønsker ikke at oplyse prisen for CC Factory, der nu bliver en del af NetDesign hos TDC Erhverv.

Købet blev gennemført 17. september, og per 1. oktober overtager TDC Erhverv så virksomheden og dens fem medarbejdere.

Læs også: TDC satser stort på cloud computing: "Cloud skal udgøre en betragtelig del af forretningen fremadrettet"

Her er resten af TDC's cloud-investeringer

De to cloud-investeringer i Cloudeon og CC Factory står langt fra alene hos TDC.

I slutningen af marts 2016 købte selskabet Cirque, der udbyder cloud-baserede kommunikationsløsninger til erhvervslivet i Danmark.

I december samme år blev den investering så fulgt op af TDC Erhvervs køb af Adactit, der er specialiseret i Microsofts cloud-produkter med fokus på Office 365.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S