Sony vil også surfe på retro-bølgen: Nu kommer en lillebitte ’PlayStation Classic’

Japanske Sony vil have en ny, gammel PlayStation-konsol klar til julehandlen.

Artikel top billede

PlayStation Classic kommer med 20 indbyggede spil. kan næsten være i lommen og kan lades med en mobiloplader.

Japanske Nintendo er ikke det eneste selskab, der skal have succes med at genlancere nyfortolkninger af ikoniske spilkonsoller fra 80’erne og 90’erne.

Nu vil lige så japanske Sony også have en bid af den boomende kage for retro-gaming, med en miniature-udgave af selskabets historiske Playstation version 1.0 fra 1994. Det skriver selskabet på sin hjemmeside.

Den nye, gamle konsol vil hedde PlayStation Classic og få en debutpris på 99 amerikanske dollar når den får salgsdebut 3. december, svarende til små 650 kroner herhjemme.

Med i den nostalgiske handel får du 20 præinstallerede spiltitler, inklusive kultklassikere som Final Fantasy VII og Tekken 3.

Den nye konsol får du en halv så stor enhed som originalen, som dog får et udseende som tydeligt trækker på den ikoniske spillekonsols ydre. Med i pakken følger to kontrollers der igen minder om halvfemser-originalerne.

Enkelte elementer er dog opgraderede: tilslutningen til TV’et foregår nu via HDMI, mens opladningen foregår via et micro-USB-stik.

Se også: Fuld fart frem: Virtual reality til Playstation er nemt, fedt og flot - men jeg blev køresyg af den vilde Ferrari

Efteraber Nintendo-succes

Med lanceringen af retro-konsollen op til julehandlen, synes Sony at følge samme drejebog som Nintendo, dengang de i 2016 udgav en mini-version af deres populære 80’er NES-konsol.

Den blev hurtigt et årets mest eftertragtede julegave hits, som året efter blev efterfulgt af lanceringen af en anden retro-klassiker: Nintendo SNES Classic. På under et år blev det til 5,28 millioner solgte enheder, skriver Bloomberg.

Sony retrokonsol kommer dog næppe til at indhente PlayStation 4 når det gælder styksalg. I dag er der 82 millioner styk PS4-konsoller blevet solgt.

Læs også: Her er den nye Playstation 4 Pro: Med 4K-support og bedre grafik

Annonce

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,