Atea-direktør erkender: Private og offentlige kunder flygtede under bestikkelsessagen

Både offentlige kunder og private kunder vendte ryggen til Atea under bestikkelsessagen, men virksomhedens administrerende direktør Morten Felding mener at tilliden er ved at blive genoprettet til selskabet.

Artikel top billede

Atea mistede en lang række kunder, da den store bestikkelsessag, der endte med at selskabet blev i dømt en bøde på 10 millioner kroner, stod på.

Det fortæller Ateas administrerende direktør Morten Felding i et interview med it-mediet Itwatch.

På et direkte spørgsmål om, hvorvidt sagen har fået kunder til at sige farvel til Atea, bekræfter Morten Felding at både private og offentlige kunder er flygtet fra selskabet.

"Ja, det er der, mens sagen har kørt. Særligt kunder fra det offentlige, men også blandt private kunder," siger han.

Kundeflugt underbygges af udbudstal

Morten Feldings udtalelse underbygges af tal fra analysehuset Udbudsvagten, som Computerworld sidste år kunne offentliggøre.

Udbudsvagtens tal viste, at Ateas omsætning fra offentlige kunder dalede med 100 millioner kroner i forhold til året før, da bestikkelsessagen kom frem i 2015.

Tallene fra udbudsvagten viste dog også, at omsætningsdykket blot var midlertidigt, og allerede i 2016 var den offentlige omsætning igen højere end den var i 2014.

Læs også: Atea er tilbage i topform: To år efter bestikkelsessagen boomer salget til de danske kommuner

Kan igen deltage i offentlige udbud

For to uger siden meddelte SKI og Kammeradvokaten, at Atea igen – blot to måneder efter at der faldt dom i agen - kan deltage i offentlige bud. Dog på den betingelse at selskabet vil være under en særlig kontrol i fire år

Den melding vakte begejstring hos Ateas norske topcef Steinar Sønsterby,

”Vi er meget tilfredse med, at de danske myndigheder formelt har anerkendt Ateas tiltag for at forebygge bestikkelse ved at godkende vores selvrenselsesprogram," sagde han i en pressemeddelse.

I interviewet med Itwatch glæder Morten Felding sig ligeledes over meldingen, og han oplyser, at han ser det som udtryk for, at tillid til selskabet er på vej tilbage.

Læs også: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S