Atea-direktør erkender: Private og offentlige kunder flygtede under bestikkelsessagen

Både offentlige kunder og private kunder vendte ryggen til Atea under bestikkelsessagen, men virksomhedens administrerende direktør Morten Felding mener at tilliden er ved at blive genoprettet til selskabet.

Artikel top billede

Atea mistede en lang række kunder, da den store bestikkelsessag, der endte med at selskabet blev i dømt en bøde på 10 millioner kroner, stod på.

Det fortæller Ateas administrerende direktør Morten Felding i et interview med it-mediet Itwatch.

På et direkte spørgsmål om, hvorvidt sagen har fået kunder til at sige farvel til Atea, bekræfter Morten Felding at både private og offentlige kunder er flygtet fra selskabet.

"Ja, det er der, mens sagen har kørt. Særligt kunder fra det offentlige, men også blandt private kunder," siger han.

Kundeflugt underbygges af udbudstal

Morten Feldings udtalelse underbygges af tal fra analysehuset Udbudsvagten, som Computerworld sidste år kunne offentliggøre.

Udbudsvagtens tal viste, at Ateas omsætning fra offentlige kunder dalede med 100 millioner kroner i forhold til året før, da bestikkelsessagen kom frem i 2015.

Tallene fra udbudsvagten viste dog også, at omsætningsdykket blot var midlertidigt, og allerede i 2016 var den offentlige omsætning igen højere end den var i 2014.

Læs også: Atea er tilbage i topform: To år efter bestikkelsessagen boomer salget til de danske kommuner

Kan igen deltage i offentlige udbud

For to uger siden meddelte SKI og Kammeradvokaten, at Atea igen – blot to måneder efter at der faldt dom i agen - kan deltage i offentlige bud. Dog på den betingelse at selskabet vil være under en særlig kontrol i fire år

Den melding vakte begejstring hos Ateas norske topcef Steinar Sønsterby,

”Vi er meget tilfredse med, at de danske myndigheder formelt har anerkendt Ateas tiltag for at forebygge bestikkelse ved at godkende vores selvrenselsesprogram," sagde han i en pressemeddelse.

I interviewet med Itwatch glæder Morten Felding sig ligeledes over meldingen, og han oplyser, at han ser det som udtryk for, at tillid til selskabet er på vej tilbage.

Læs også: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S