Artikel top billede

(Foto: PR)

CIO gør klar til at barbere Maersk Tankers: ”Jeg vil mere tro på, at vi kan lande nede under 20 systemer”

Efter 100 dage ved roret har Torben Ruberg dannet sig overblik over mængden af systemer hos Maersk Tankers. Setupet er tænkt til en anden virkelighed, siger han. Nu er han klar til at skære fra.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, hvorfor den nye CIO hos Maersk Tankers er parat til at skære halvdelen af alle systemer væk
804
4:15 min
På it-chef Torben Rubergs kontor i Maersk Tankers domicil på Christianshavn er en grundig undersøgelse forbi.

I sine første 100 dage som ny CIO for Maersk Tankers har Torben Ruberg sammen med et par udvalgte medarbejdere brugt timer på at kortlægge virksomhedens applikationslandskab.

Nu er han som øverst ansvarlige for setupet parat til at finde øksen frem og gå på hugst i virksomhedens skov af systemer.

”Her har vi helt konkret 48 systemer. Det er jo som sådan ikke vildt meget. Men til en

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny app på vej til danskerne: Regeringen tager første skridt mod ny digital tegnebog

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts Satya Nadella: AI baner vejen for at samle Word, Excel og PowerPoint i ét program

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæisk alternativ til Microsoft 365 oplever enorm interesse: Donald Trump og JD Vance giver det kæmpe boost

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-system til kontrol af landbrugets kvælstof-udledning kommer til at koste mere end 200 millioner kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er CISO for over 300.000 ansatte: Nu kommer han med kras kritik af SaaS-leverandører og cloud


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis