Nyt stort it-sikkerheds-center med 40 ansatte skal snart døgnovervåge Danmark

Interview: Center for Cybersikkerhed har slået dørene op for et nyt situationscenter, der skal overvåge og rapportere om cybertrusler mod Danmark. Se hvad centeret skal fokusere på her.

Artikel top billede

Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed. (Foto: Kristian Granquist)

Premium Kun for abonnenter
Danmark får nu sit eget situationscenter, der skal overvåge cybertrusler og it-sikkerhedshendelser i Danmark.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS