Så stor er gevinsten ved at satse på offensiv digitalisering for danske virksomheder: 15 procent bedre profit per medarbejder og 40 procent bedre ROI

Interview: Lær af de bedste: Danske virksomheder med digital agenda scorer klare gevinster sammenlignet med virksomheder, som ikke er langt fremme med digitalisering. Blandt andet er deres profit per medarbejder 15 procent bedre, mens deres ROI er hele 40 procent bedre.

Artikel top billede

Billede af Joshua Sortino on Unsplash.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det skal du hæfte dig ved i årets IT i praksis som it-beslutningstager
  • Det kendetegner de bedste virksomheder til digitalisering
  • Her er de store udfordringer knyttet til virksomhedernes digitaliseringsplaner
1.268
6:30 min
Rambøll og Dansk IT har netop offentliggjort rapporten 'IT i praksis', der for 23. gang ser nærmere på det udbytte og de udfordringer, danske private og offentlige organisationer har ved anvendelse af it og digitalisering.

Vi ringende op til direktør hos Rambøll, Steen Christensen, for at spørge ham om, hvad han mener er det mest interessante ved årets undersøgelse.

Steen Christensen, hvad er det vigtigste, man som it-beslutningstager skal hæfte sig ved i dette års 'IT i praksis'?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS