"Jeg ville tjene så mange penge, at jeg aldrig behøver at bekymre mig om min økonomi igen"

"Da jeg etablerede IFTTT, solgte jeg min bil og mit tv og flyttede ind i ét-værelses lejlighed i San Francisco. Siden dengang har jeg hver eneste morgen læst højt fra en liste med 15 punkter, når jeg står foran spejlet og knapper min skjorte."

Artikel top billede

Foto: VINIA Media ApS (Foto: Foto: VINIA Media ApS)

Da jeg etablerede IFTTT, solgte jeg min bil og mit tv og flyttede ind i en ét-værelses lejlighed i San Francisco.

Siden dengang har jeg hver eneste morgen læst højt fra en liste med 15 punkter, når jeg står foran spejlet og knapper min skjorte.

Hvert punkt er enten en påmindelse om målsætningerne for mit liv, eller en påmindelse om de ting, som jeg skal fokusere på for at opnå mine mål.

Jeg begynder - med inspiration fra et Steve Jobs-citat - med at spørge: "Hvis i dag er den sidste i mit liv, vil jeg så gøre, hvad jeg gør nu?”

Med et par års mellemrum udskifter jeg nogle af punkterne, men et af mine oprindelige mål var, at jeg ville tjene så mange penge, at jeg ikke aldrig behøver at bekymre mig om min økonomi igen.

I dag er der også et punkt på min liste, der minder mig om, at jeg hele tiden skal afprøve nye ting og ikke dvæle ved det velkendte. “Konsumer altid det nye og det anderledes,” står der.

Jeg tror på, at man hele tiden bliver nødt til at minde sig selv om det, hvis man ønsker at fastholde sig selv på den rette kurs.

Derfor var en af de første ting, som jeg programmerede med IFTTT også en automatisering, der hver morgen klokken 09:00 sender mig en sms-besked.

Beskeden fortæller mig, at jeg gør et godt stykke arbejde, og at jeg skal fortsætte med at investere i mig selv og i mit team.

Den besked modtager jeg fortsat dagligt."

Linden Tibbets, iværksætter og stifter af IFTTT.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S