"Jeg ville tjene så mange penge, at jeg aldrig behøver at bekymre mig om min økonomi igen"

"Da jeg etablerede IFTTT, solgte jeg min bil og mit tv og flyttede ind i ét-værelses lejlighed i San Francisco. Siden dengang har jeg hver eneste morgen læst højt fra en liste med 15 punkter, når jeg står foran spejlet og knapper min skjorte."

Artikel top billede

Foto: VINIA Media ApS (Foto: Foto: VINIA Media ApS)

Da jeg etablerede IFTTT, solgte jeg min bil og mit tv og flyttede ind i en ét-værelses lejlighed i San Francisco.

Siden dengang har jeg hver eneste morgen læst højt fra en liste med 15 punkter, når jeg står foran spejlet og knapper min skjorte.

Hvert punkt er enten en påmindelse om målsætningerne for mit liv, eller en påmindelse om de ting, som jeg skal fokusere på for at opnå mine mål.

Jeg begynder - med inspiration fra et Steve Jobs-citat - med at spørge: "Hvis i dag er den sidste i mit liv, vil jeg så gøre, hvad jeg gør nu?”

Med et par års mellemrum udskifter jeg nogle af punkterne, men et af mine oprindelige mål var, at jeg ville tjene så mange penge, at jeg ikke aldrig behøver at bekymre mig om min økonomi igen.

I dag er der også et punkt på min liste, der minder mig om, at jeg hele tiden skal afprøve nye ting og ikke dvæle ved det velkendte. “Konsumer altid det nye og det anderledes,” står der.

Jeg tror på, at man hele tiden bliver nødt til at minde sig selv om det, hvis man ønsker at fastholde sig selv på den rette kurs.

Derfor var en af de første ting, som jeg programmerede med IFTTT også en automatisering, der hver morgen klokken 09:00 sender mig en sms-besked.

Beskeden fortæller mig, at jeg gør et godt stykke arbejde, og at jeg skal fortsætte med at investere i mig selv og i mit team.

Den besked modtager jeg fortsat dagligt."

Linden Tibbets, iværksætter og stifter af IFTTT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS