"Jeg ville tjene så mange penge, at jeg aldrig behøver at bekymre mig om min økonomi igen"

"Da jeg etablerede IFTTT, solgte jeg min bil og mit tv og flyttede ind i ét-værelses lejlighed i San Francisco. Siden dengang har jeg hver eneste morgen læst højt fra en liste med 15 punkter, når jeg står foran spejlet og knapper min skjorte."

Artikel top billede

Foto: VINIA Media ApS (Foto: Foto: VINIA Media ApS)

Da jeg etablerede IFTTT, solgte jeg min bil og mit tv og flyttede ind i en ét-værelses lejlighed i San Francisco.

Siden dengang har jeg hver eneste morgen læst højt fra en liste med 15 punkter, når jeg står foran spejlet og knapper min skjorte.

Hvert punkt er enten en påmindelse om målsætningerne for mit liv, eller en påmindelse om de ting, som jeg skal fokusere på for at opnå mine mål.

Jeg begynder - med inspiration fra et Steve Jobs-citat - med at spørge: "Hvis i dag er den sidste i mit liv, vil jeg så gøre, hvad jeg gør nu?”

Med et par års mellemrum udskifter jeg nogle af punkterne, men et af mine oprindelige mål var, at jeg ville tjene så mange penge, at jeg ikke aldrig behøver at bekymre mig om min økonomi igen.

I dag er der også et punkt på min liste, der minder mig om, at jeg hele tiden skal afprøve nye ting og ikke dvæle ved det velkendte. “Konsumer altid det nye og det anderledes,” står der.

Jeg tror på, at man hele tiden bliver nødt til at minde sig selv om det, hvis man ønsker at fastholde sig selv på den rette kurs.

Derfor var en af de første ting, som jeg programmerede med IFTTT også en automatisering, der hver morgen klokken 09:00 sender mig en sms-besked.

Beskeden fortæller mig, at jeg gør et godt stykke arbejde, og at jeg skal fortsætte med at investere i mig selv og i mit team.

Den besked modtager jeg fortsat dagligt."

Linden Tibbets, iværksætter og stifter af IFTTT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S