Netcompany har anvendt ulovlige ansættelseskontrakter: Medarbejdere fik forbud mod at oplyse deres løn

Ansatte hos it-virksomheden Netcompany har haft forbud mod omtale deres løn. Det er i strid med ligelønsloven, lyder det fra eksperter.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Den danske it-virksomhed Netcompany har anvendt ulovlige ansættelseskontrakter, hvor de ansatte har fået forbud mod at fortælle andre om deres løn

Det skriver it-mediet Itwatch, der er kommet i besiddelse af kontrakterne og har haft to jurister til at gennemgå dem, og de vurderer begge af kontrakterne er i strid med ligelønsloven.

"Det betyder, at sådan nogle tavshedsklausuler, hvor en arbejdsgiver siger til sine medarbejdere, at de ikke må fortælle om deres løn, ikke er lovlige," forklarer Frederik Brocks, der er partner i advokatfirmaet Skau Reipurth & Partnere, til Itwatch.

Vurderingen får opbakning fra Christian Højer Schjøler, der er adjunkt ved Syddansk Universitet og har speciale i ansættelsesret.

Netcompany har afvist at stille op til interview med Itwatch, men Lars Ullslev Johannesen, der er group hr-director oplyser i en mail til mediet, at ”der er tale om en administrativ fejl, som er korrigeret.”

Læs også:
Netcompany brager frem som leverandør til det offentlige: Tredobler omsætningen og nærmer sig en halv milliard kroner årligt

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS