NNIT køber amerikansk migrations-selskab i cloud-satsning: "De kommer med tung erfaring og har leveret migrationsydelser til nogle af verdens mest succesfulde medicinalfirmaer"

NNIT køber amerikanske Valiance Partners.

Artikel top billede

NNIT køber den amerikanske it-virksomhed Valiance Partners, som selskabet betegner som en af 'de hurtigst-voksende selskaber i USA.'

Det amerikanske leverer migrations-løsninger til cloud-platforme til medicinalindustrien og har leveret løsninger til en række medicinalselskaber i blandt andet Nordamerika, Europa og Japan.

"Efterspørgslen på migrationsydelser er steget markant gennem de seneste par år i takt med, at flere og flere life sciences-selskaber implementerer cloud-baserede platforme for at samle og integrere data samt transformere forretningsprocesser," meddeler NNIT.

Det har udløst årlig vækst over de seneste tre år på 40 procent.

"Købet vil løfte NNIT’s vækst og styrke selskabets position som ledende leverandør af it-ydelser til den globale life sciences-industri," lyder det fra NNIT.

Det danske selskab kender Valiance Partners udmærket, i det de to selskaber har samarbejdet gennem længere tid.

"De [Valiance-folkene, red] kommer med tung erfaring og har leveret migrationsydelser til nogle af verdens mest succesfulde medicinalfirmaer. Vi får styrket vores fælles vækstpotentiale, og opkøbet løfter NNIT som global it-leverandør til den internationale life sciences-industri," lyder det fra NNIT-topchef Per Kogut.

Det amerikanske selskab har i dag omkring 60 medarbejdere.

Nu skal selskaberne i gang med at høste synergieffekter.

"Efter opkøbet vil Valiance Partners fortsætte den nuværende forretning og arbejde tæt sammen med NNIT for at realisere synergier på tværs af salgsafdelingerne," meddeler NNIT.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse