Artikel top billede

Teleankenævnet slår fast: Du skal selv betale for svindel, hvis du ikke har kode på dit simkort

Teleankenævnet har netop afgjort, at en dansk mobilkunde ikke kan få erstatning for misbrug af sit telefonabonnement fordi han ikke havde pinkode på sit simkort.

På en ferie til Marokko fik en dansk mobilkunde misbrugt sit telefonabonnement for over 6.000 kroner.

Men fordi han havde deaktiveret pinkoden på sit simkort hæfter han selv for beløbet, der er blevet brugt på abonnementet.

Det har Teleankenævnet netop fastslået i en afgørelse.

Læs også: Pape vil ikke vente på logningsregler længere: Nu kommer de danske regler for masseovervågning

“Som følge af, at klager selv havde fjernet pinkodebeskyttelsen fra simkortet, kunne nævnet ikke give klager medhold,” står der i afgørelsen.

Klageren fik ifølge afgørelsen simkortet spærret på ferien efter, at han opdagede at en anden havde ringet og været på nettet for mere end 6.000 kroner med hans simkort.

Men han står altså alene tilbage med regningen, fordi han selv havde valgt at deaktivere koden på simkortet.

Læs også: Kan Tele-Frank gøre det igen? Rigmanden Frank Rasmussen er på vej med en ny ambitiøs app, der kan kaste ham ud i direkte konkurrence med Uber og Google

Havde kode på telefonen

Klageren mener selv, at han burde have fået udgifterne dækket af teleselskabet fordi, han havde havde kode på telefonen.

Men det var altså ikke nok fastslår Teleankenævnet.

Læs også: Energistyrelsen afblæser pludselig stor dansk frekvensauktion i allersidste øjeblik: Men vil ikke fortælle hvorfor

“Simkortets indehaver hæfter for tab, der opstår som følge af, at indehaveren forsætligt har undladt at træffe alle nødvendige foranstaltninger for at beskytte den til betalingsinstrumentet (simkortet) hørende personlige sikkerhedsforanstaltning (pinkodebeskyttelssen),” står der i nævnets afgørelse.

Ifølge Teleankenævnet drejer det sig om 6.743 kroner som er blevet brugt på at ringe til en række marrokkanske numre og på dataforbrug.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere