Gartner klar med frisk analyse: Lenovo er på toppen - Apple, Acer og Asus får tæsk

Det globale pc-marked har ifølge analysevirksomheden Gartner udfordringer med væksten. Men tallene dækker også over klare vindere og tabere.

Artikel top billede

Det er ikke kun aktiemarkedet der har det hårdt for tiden. Også det globale pc-marked har udfordringer med væksten, som ifølge analysevirksomheden Gartner er på sølle 0,1 procent i tredje kvartal 2018.

Det svarer til 67,2 millioner enheder og tæller stationære pc'ere, bærbare og 2-i-1 modeller som Microsoft Surface. iPads og Chromebooks indgår ikke i statistikken.

Ifølge Gartner gemmer tallene dog på en række interessante bevægelser.

For mens antallet af enheder solgt i Europa, Afrika, Mellemøsten og Asien voksede, så gik salget tilbage i USA og Sydamerika. For Sydamerikas vedkommende var tilbagegangen på hele 8,5 procent, mens den i USA var på 0,4 procent.

Ifølge Gartner analytiker Mikako Kitagawa er den eksisterende pc-efterspørgsel primært drevet af organisationer og virksomheders skift til Windows 10, som ofte benyttes til også at opgradere hardwaren.

Mikako Kitagawa fremhæver dog også den Windows 10-drevne efterspørgsel i især Vesteuropa forventes at stilne af i den nære fremtid.

Lenovo på toppen – Apple, Acer og Asus får tæsk

Også blandt de enkelte producenter dækker tallene over nogle skift. Således er Lenovo fortsat verdens største leverandør af pc´ere med en markedsandel på 21,4 procent – forfulgt af HP, hvis vækst ikke helt kan matche Lenovos.

Gartner fremhæver dog især Dell, som i USA har oplevet uafbrudt vækst i 10 kvartaler og som resten af verden, undtagen Sydamerika, også ser ud til at levere en stabil vækst.

Der er dog stadig et stykke vej op til Lenovo og HP når det kommer til markedsandele, hvor HP står for hele 30,7 procent af det amerikanske pc-marked.

Værst ser det imidlertid ud for de tre A´er: Apple, Acer og Asus.

Ifølge Gartner vurdering faldt Apples salg således med 8,5 procent i tredje kvartal 2018, Acers med 5,7 procent og Asus´s med hele 15,9 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job