Gartner klar med frisk analyse: Lenovo er på toppen - Apple, Acer og Asus får tæsk

Det globale pc-marked har ifølge analysevirksomheden Gartner udfordringer med væksten. Men tallene dækker også over klare vindere og tabere.

Artikel top billede

Det er ikke kun aktiemarkedet der har det hårdt for tiden. Også det globale pc-marked har udfordringer med væksten, som ifølge analysevirksomheden Gartner er på sølle 0,1 procent i tredje kvartal 2018.

Det svarer til 67,2 millioner enheder og tæller stationære pc'ere, bærbare og 2-i-1 modeller som Microsoft Surface. iPads og Chromebooks indgår ikke i statistikken.

Ifølge Gartner gemmer tallene dog på en række interessante bevægelser.

For mens antallet af enheder solgt i Europa, Afrika, Mellemøsten og Asien voksede, så gik salget tilbage i USA og Sydamerika. For Sydamerikas vedkommende var tilbagegangen på hele 8,5 procent, mens den i USA var på 0,4 procent.

Ifølge Gartner analytiker Mikako Kitagawa er den eksisterende pc-efterspørgsel primært drevet af organisationer og virksomheders skift til Windows 10, som ofte benyttes til også at opgradere hardwaren.

Mikako Kitagawa fremhæver dog også den Windows 10-drevne efterspørgsel i især Vesteuropa forventes at stilne af i den nære fremtid.

Lenovo på toppen – Apple, Acer og Asus får tæsk

Også blandt de enkelte producenter dækker tallene over nogle skift. Således er Lenovo fortsat verdens største leverandør af pc´ere med en markedsandel på 21,4 procent – forfulgt af HP, hvis vækst ikke helt kan matche Lenovos.

Gartner fremhæver dog især Dell, som i USA har oplevet uafbrudt vækst i 10 kvartaler og som resten af verden, undtagen Sydamerika, også ser ud til at levere en stabil vækst.

Der er dog stadig et stykke vej op til Lenovo og HP når det kommer til markedsandele, hvor HP står for hele 30,7 procent af det amerikanske pc-marked.

Værst ser det imidlertid ud for de tre A´er: Apple, Acer og Asus.

Ifølge Gartner vurdering faldt Apples salg således med 8,5 procent i tredje kvartal 2018, Acers med 5,7 procent og Asus´s med hele 15,9 procent.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S