Nu er Microsoft en etableret pc-producent i USA: Rykker op i Top 5

Microsofts Surface-enheder er blevet så udbredte, at selskabet nu overhaler etablerede pc-producenter på det amerikanske nøglemarked.

Artikel top billede

Selv om Microsoft position som en af klodens mest mægtige tech-virksomheder bygger på selskabet software-forretning, begynder selskabet nu at etablere sig som en regulær pc-producent.

Seneste opgørelse fra markedsanalytikerne hos Gartner placerer nemlig Microsoft, og selskabet kollektion af Surface-enheder, i den amerikanske Top 5 blandt pc-producenter.

I alt er det blevet til 602.000 solgte Surface-pc’er i seneste kvartal, hvilket gør, at Microsoft nu overtager taiwanesiske Acers femteplads i USA.

Microsofts satser dog i højere grad på high-end hardware med højere snitpriser til følge.

Microsofts har dog fortsat lang vej op til Apple på fjerdeplads og selskabets godt to millioner solgte Macbooks.

På førstepladsen er HP med et styksalg på godt 4,5 millioner enheder efterfulgt af Dell og Lenovo med respektive styksalg på 3,8 og 2,3 millioner pc’er.

Læs også: Her er Microsofts store nye Surface-kollektion: Ny lyd, nye farver og nye kræfter

Den globale stilling

På verdensplan har Microsoft ikke formået at bryde igennem endnu.

Her dominerer Lenovo med 23,6 procent af markedet, svarende til små 16 millioner solgte pc’er, efterfulgt af HP og Dell som mønstrer styksalg på henholdsvis 14,6 og 10,7 millioner pc’er.

I Gartners tal er det salget af high-end tabletter, bærbare og desktop-maskiner der er opgjort. Salg af chromebooks samt iOS og Android-tablets tæller ikke med i statistikken.

Rapporten fra Gartner kan læses her.

Se også: Kinesisk producent overhaler Apple som verdens næststørste smartphone-leverandør

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos