TDC ophører med at registrere lokationsdata på kundernes MMS- og databrug

TDC ophører med at logge lokaliseringsdata på kundernes anvendelse af MMS og mobildata på grund af uklarhed om reglerne. Men fortsætter med at logge sms og opkald.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC vil ikke længere registrere lokaliseringsdata på MMS og mobildata på de danskere, der har deres mobilabonnement hos selskabet, meddeler koncerndirektør Jens Aaløse til ITWatch.

Det betyder, at selskabet ophører med at registrere, hvor kundernes mobiltelefoner befinder sig, når de går på nettet eller sender MMS.

TDC vil dog fortsat logge data om sms og opkald.

"Vi vil ikke være kastebold mellem forskellige myndigheders opfattelse, og vi har derfor besluttet at ophøre med at logge og opbevare lokaliseringsdata for mobildata-trafik generelt," siger koncerndirektør Jens Aaløse i et skriftligt svar til ITWatch.

Det sker med henvisning til uenighed mellem Erhvervsstyrelsen og Datatilsynet, der har rejst en sag mod TDC for logningen, selv om Erhvervsstyrelsen i 2017 fastslog, at TDC har lov til at logge, hvor kunderne er, når de sender og modtager data fra en sendemast.

Det skete efter, at internetaktivisten Christian Pantopn i februar havde rejst en tilsynssdag i Erhvervssstyrelsen om lovligheden i logningen.

Dengang kom Erhvervsstyrelsen frem til, at TDC og andre teleselskaber ikke behøver at slette eller anonymisere lokationsdata registeret via mobildatatrafik.

Teleselskaberne oplyste dengang, at det ikke er teknisk muligt at opdele lokationsdataene fra de MMS-trafik og så lokationsdata fra mobildatatrafik generelt.

Det kan du læse mere om her: Erhvervsstyrelsen fastslår: TDC har lov til konstant at logge din smartphone.

Læs også:

Pape vil ikke vente på logningsregler længere: Nu kommer de danske regler for masseovervågning

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos