Nu kan du læse dine bøger i badekarret, for denne Amazon-tablet er vandtæt

Amazons nyeste inkarnation af Kindle Paperwhite er slank, billig og vandtæt.

Artikel top billede

Nu kan du læse flere bøge ombord på din e-bogslæser og, som noget nyt, kan du tage den med dig på stranden eller badeværelset uden at frygte hverken sand eller sprøjt.

Amazon præsenterer denne uge en ny Kindle Paperwhite, som kan bryste sig af at være IPX8 certificeret. Det betyder, at enheden er testet til at klare at blive sænket til to meters dybde i op til en halv time.

Med sine vandtætte kur følger et redesignet ydre, som læner sig op af den dyrere Kindle Oasis. E-bogslæseren er derfor slankere, med et mere strømlinet look, hvor display og kant møder hinanden nærmest sømløst.

Dimensionerne lyder nu på 167 x 116 x 8,2mm, mens enheden vejer i alt 182 gram.

Som med øvrige Paperwhite-enheder er det et 6” sort/hvid e-ink touch-display (300 PPI) der bydes på. Baggrundsbelysningen varetages i denne ombæring af 5 LED’er, hvilket giver en mere ensartet baggrundsbelysning. Det skriver techcrunch.com.

Ydelsesmæssigt byder den nye Paperwhite ikke på den store forbedring, men lagerpladsen er nu opgraderet til det dobbelte: 8GB.

Læsehæste, eller ivrige offline-brugere, kan også se frem til en 32GB-variant med plads til fire gange flere titler ombord. En LTE-forbundet variant tilbydes også.

Amazons nye Kindle kan forudbestilles fra i dag med levering fra den 9. november.

Priserne starter ved 119 euro, svarende til knap 900 kroner herhjemme.

Læs også: It-problemer trækker kendt dansk boghandel i rødt i seneste regnskab

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics