Nu kan du læse dine bøger i badekarret, for denne Amazon-tablet er vandtæt

Amazons nyeste inkarnation af Kindle Paperwhite er slank, billig og vandtæt.

Artikel top billede

Nu kan du læse flere bøge ombord på din e-bogslæser og, som noget nyt, kan du tage den med dig på stranden eller badeværelset uden at frygte hverken sand eller sprøjt.

Amazon præsenterer denne uge en ny Kindle Paperwhite, som kan bryste sig af at være IPX8 certificeret. Det betyder, at enheden er testet til at klare at blive sænket til to meters dybde i op til en halv time.

Med sine vandtætte kur følger et redesignet ydre, som læner sig op af den dyrere Kindle Oasis. E-bogslæseren er derfor slankere, med et mere strømlinet look, hvor display og kant møder hinanden nærmest sømløst.

Dimensionerne lyder nu på 167 x 116 x 8,2mm, mens enheden vejer i alt 182 gram.

Som med øvrige Paperwhite-enheder er det et 6” sort/hvid e-ink touch-display (300 PPI) der bydes på. Baggrundsbelysningen varetages i denne ombæring af 5 LED’er, hvilket giver en mere ensartet baggrundsbelysning. Det skriver techcrunch.com.

Ydelsesmæssigt byder den nye Paperwhite ikke på den store forbedring, men lagerpladsen er nu opgraderet til det dobbelte: 8GB.

Læsehæste, eller ivrige offline-brugere, kan også se frem til en 32GB-variant med plads til fire gange flere titler ombord. En LTE-forbundet variant tilbydes også.

Amazons nye Kindle kan forudbestilles fra i dag med levering fra den 9. november.

Priserne starter ved 119 euro, svarende til knap 900 kroner herhjemme.

Læs også: It-problemer trækker kendt dansk boghandel i rødt i seneste regnskab

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S