Efter 25 år som CIO i børsnoteret firma er Poul Venø nu it-chef i Herning Kommune - og forskellen er stor: ”I det offentlige lever man med en nulfejlskultur"

For seks år tog Poul Venø beslutningen om at sige sin CIO-stilling i udlandet op for at bytte den ud med rollen som it-chef i Herning Kommune. .

Artikel top billede

Rådhuset i Herning.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan ser it-chef Poul Venø i Herning Kommune på forskellen mellem det private og offentlige
  • Hvordan håndterer han nulfejlskulturen i det offentlige som it-chef?
  • Hvad motiverer Poul Venø i hans daglige arbejde?
978
5 min
Da Poul Venø i januar 2012 gik inden for på rådhuset i Herning for at starte tilværelsen som kommunal it- og digitaliseringschef var det første gang, at han havde et job i den offentlige sektor efter 25 år i det private.

Computerworld interviewede dengang Poul Venø, som glædede sig til at komme i gang og komme lidt tættere på familien i det midtjyske.

”Jeg har et fantastisk job i dag. Men skiftet passer mig rigtig fint, fordi jeg kommer tættere på min familie," sagde Poul Venø dengang.

Til nytår er der så gået seks år, siden Poul Venø vinkede farvel til England og sin top-CIO-stilling hos Magnet, der er et søsterselskab til HTH-køkkener, der begge hører under Nobia-koncernen.

Selvom Poul Venø, der er født og opvokset i Herning, var forberedt på skiftet fra det private til det offentlige, erkender han, at der har været en del forandringer.

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S