Efter 25 år som CIO i børsnoteret firma er Poul Venø nu it-chef i Herning Kommune - og forskellen er stor: ”I det offentlige lever man med en nulfejlskultur"

For seks år tog Poul Venø beslutningen om at sige sin CIO-stilling i udlandet op for at bytte den ud med rollen som it-chef i Herning Kommune. .

Artikel top billede

Rådhuset i Herning.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan ser it-chef Poul Venø i Herning Kommune på forskellen mellem det private og offentlige
  • Hvordan håndterer han nulfejlskulturen i det offentlige som it-chef?
  • Hvad motiverer Poul Venø i hans daglige arbejde?
978
5 min
Da Poul Venø i januar 2012 gik inden for på rådhuset i Herning for at starte tilværelsen som kommunal it- og digitaliseringschef var det første gang, at han havde et job i den offentlige sektor efter 25 år i det private.

Computerworld interviewede dengang Poul Venø, som glædede sig til at komme i gang og komme lidt tættere på familien i det midtjyske.

”Jeg har et fantastisk job i dag. Men skiftet passer mig rigtig fint, fordi jeg kommer tættere på min familie," sagde Poul Venø dengang.

Til nytår er der så gået seks år, siden Poul Venø vinkede farvel til England og sin top-CIO-stilling hos Magnet, der er et søsterselskab til HTH-køkkener, der begge hører under Nobia-koncernen.

Selvom Poul Venø, der er født og opvokset i Herning, var forberedt på skiftet fra det private til det offentlige, erkender han, at der har været en del forandringer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse