Efter 25 år som CIO i børsnoteret firma er Poul Venø nu it-chef i Herning Kommune - og forskellen er stor: ”I det offentlige lever man med en nulfejlskultur"

For seks år tog Poul Venø beslutningen om at sige sin CIO-stilling i udlandet op for at bytte den ud med rollen som it-chef i Herning Kommune. .

Artikel top billede

Rådhuset i Herning.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan ser it-chef Poul Venø i Herning Kommune på forskellen mellem det private og offentlige
  • Hvordan håndterer han nulfejlskulturen i det offentlige som it-chef?
  • Hvad motiverer Poul Venø i hans daglige arbejde?
978
5 min
Da Poul Venø i januar 2012 gik inden for på rådhuset i Herning for at starte tilværelsen som kommunal it- og digitaliseringschef var det første gang, at han havde et job i den offentlige sektor efter 25 år i det private.

Computerworld interviewede dengang Poul Venø, som glædede sig til at komme i gang og komme lidt tættere på familien i det midtjyske.

”Jeg har et fantastisk job i dag. Men skiftet passer mig rigtig fint, fordi jeg kommer tættere på min familie," sagde Poul Venø dengang.

Til nytår er der så gået seks år, siden Poul Venø vinkede farvel til England og sin top-CIO-stilling hos Magnet, der er et søsterselskab til HTH-køkkener, der begge hører under Nobia-koncernen.

Selvom Poul Venø, der er født og opvokset i Herning, var forberedt på skiftet fra det private til det offentlige, erkender han, at der har været en del forandringer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job