Amazon kan være på trapperne med lancering i Norden: Registrerer helt nyt selskab i Sverige

Amazons store nordiske indtog ser ud til at rykke tættere på. Amazon har netop registreret et nyt selskab i Sverige

Artikel top billede

Meget peger på, at Amazon inden for kort tid kan gøre sit indtog i Sverige.

Dermed kan Sverige blive det første land i Norden, hvor detailhandlen bliver kastet ud i direkte konkurrence med Amazon.

For ifølge dokumenter, som det svenske erhvervsmedie DI Digital har fået indsigt i, har Amazon nu etableret et nyt selskab i Sverige. Det drejer sig om koncernselskabet Amazon Business EU.

Selskabet, der har hovedsæde i Luxembourg, blev officielt registreret i Sverige 13. september i år.

B2B-forretning

Amazon Business EU er den europæiske arm af Amazons hastigt voksende B2B markedsplads, Amazon Business.

Amazon Business blev lanceret i 2015, og Amazons B2B forretning er i dag tilstede i otte lande, og i USA bliver den anvendt af knap halvdelen af de 100 største virksomheder, skriver DI Digital.

DI Digital har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Amazon.

Læs også: Amazons nordiske ekspansion er udskudt: ”Har svært ved at finde de rette mennesker”

Rygterne om Amazons indtog i Skandinavien har været tiltagende gennem det seneste år, og flere kilder har tidligere oplyst til DI Digital, at Amazon kan være klar til at lancere sin svenske tjeneste i forbindelse med den store internationale shoppingdag Black Friday.

Problemer med at rekruttere

Senest har kilder dog oplyst til DI Digital, at Amazon har haft problemer med at rekruttere folk med de nødvendige kompetencer, hvilket kan betyde, at lanceringen muligvis først vil finde sted i 2019.

Rygterne begyndte tilbage i marts, da DI Digital kunne viderebringe vedholdende rygter om Amazons indtog, der florerede i svenske e-handelskredse, og allerede i 2017 opkøbte Amazon det svenske domæne Amazon.se.

Domænet havde sin 1998 været ejet af en i dag 60-årig svensk kvinde, der modtog 5,9 millioner svenske kroner for domænet.

Læs også: 60-årig svensk kvinde ejede værdifuldt Amazon-domæne: Så mange millioner tjente hun på at sælge det

Rygter om dansk lancering

Ifølge rygterne skulle den svenske lancering været et led i en større nordisk lancering, der også inkluderer Danmark.

“De [Amazon, red] kommer til at åbne i Sverige, Danmark og Finland samtidig og tilbyde gratis udbringning og levering fra dag til dag,” sagde Hans Otterling fra kapitalfonden Northzone til DI Digital tilbage i marts.

Læs også:
Stor dansk webshop om Amazons mulige entre i Danmark: "Nogle webshops kommer til at dø"

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S