Amazon kan være på trapperne med lancering i Norden: Registrerer helt nyt selskab i Sverige

Amazons store nordiske indtog ser ud til at rykke tættere på. Amazon har netop registreret et nyt selskab i Sverige

Artikel top billede

Meget peger på, at Amazon inden for kort tid kan gøre sit indtog i Sverige.

Dermed kan Sverige blive det første land i Norden, hvor detailhandlen bliver kastet ud i direkte konkurrence med Amazon.

For ifølge dokumenter, som det svenske erhvervsmedie DI Digital har fået indsigt i, har Amazon nu etableret et nyt selskab i Sverige. Det drejer sig om koncernselskabet Amazon Business EU.

Selskabet, der har hovedsæde i Luxembourg, blev officielt registreret i Sverige 13. september i år.

B2B-forretning

Amazon Business EU er den europæiske arm af Amazons hastigt voksende B2B markedsplads, Amazon Business.

Amazon Business blev lanceret i 2015, og Amazons B2B forretning er i dag tilstede i otte lande, og i USA bliver den anvendt af knap halvdelen af de 100 største virksomheder, skriver DI Digital.

DI Digital har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Amazon.

Læs også: Amazons nordiske ekspansion er udskudt: ”Har svært ved at finde de rette mennesker”

Rygterne om Amazons indtog i Skandinavien har været tiltagende gennem det seneste år, og flere kilder har tidligere oplyst til DI Digital, at Amazon kan være klar til at lancere sin svenske tjeneste i forbindelse med den store internationale shoppingdag Black Friday.

Problemer med at rekruttere

Senest har kilder dog oplyst til DI Digital, at Amazon har haft problemer med at rekruttere folk med de nødvendige kompetencer, hvilket kan betyde, at lanceringen muligvis først vil finde sted i 2019.

Rygterne begyndte tilbage i marts, da DI Digital kunne viderebringe vedholdende rygter om Amazons indtog, der florerede i svenske e-handelskredse, og allerede i 2017 opkøbte Amazon det svenske domæne Amazon.se.

Domænet havde sin 1998 været ejet af en i dag 60-årig svensk kvinde, der modtog 5,9 millioner svenske kroner for domænet.

Læs også: 60-årig svensk kvinde ejede værdifuldt Amazon-domæne: Så mange millioner tjente hun på at sælge det

Rygter om dansk lancering

Ifølge rygterne skulle den svenske lancering været et led i en større nordisk lancering, der også inkluderer Danmark.

“De [Amazon, red] kommer til at åbne i Sverige, Danmark og Finland samtidig og tilbyde gratis udbringning og levering fra dag til dag,” sagde Hans Otterling fra kapitalfonden Northzone til DI Digital tilbage i marts.

Læs også:
Stor dansk webshop om Amazons mulige entre i Danmark: "Nogle webshops kommer til at dø"

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS