Dansk superstjerne lancerer sin egen kryptovaluta

Kongerigets stolthed på tennisbanen, Caroline Wozniacki, har skrevet under på en aftale, der betyder, at hun lancerer sin egen kryptovaluta ganske snart.

Artikel top billede

I næste uge svinger danske Caroline Wozniacki ketcheren i Singapore, når østaten lægger underlag til WTA-turneringen Singapore Open.

Men her få dage før det går løs, har det danske tennisikon sat poten på en kontrakt, der gør, at hun bliver den første kvindelige atlet i verden, der kommer til at udgive sin egen kryptovaluta.

Det skriver Reuters.

Caroline Wozniacki har indgået aftalen med Global Crypto Offering Exchange, der har hjemme i netop Singapore og med sin underskrift kommer hun i fint selskab, da firmaet har forbindelse til den tidligere fodboldlegende Michael Owen, bokseren Manny Pacquiao og sangeren Jason Derulo.

"At være den første kvindelige atlet, der får sin egen kryptovaluta er vildt sejt. Jeg ser frem til at udvikle det, inden andre får det samme," udtaler tennisstjernen til Reuters.

Markedet for kryptovaluta har vist sig at være mildest talt ustabilt. Siden markedet for Bitcoin toppede i december sidste år, har investorerne været på noget af en rutschetur.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job